Yalnızca insanlar muzdarip değilmiş: Köpekbalıklarında obezite krizi 

Son yıllarda dünya genelinde ciddi bir sorun haline gelen obezite, uzmanlara göre sadece insanların sorunu değil. Araştırmacılara göre, denizlerin ölümcül canlısı büyümenin yanı sıra birbirleriyle rekabet etmek yerine beslenmek için bir araya geliyorlar.

Sağlık 18.07.2022, 13:46
Yalnızca insanlar muzdarip değilmiş: Köpekbalıklarında obezite krizi 

Köpekbalığı uzmanlarına göre, bu hayvanlar her zamankinden daha büyük ve daha şişman hale geldiğinden, insanların denize açılması için daha büyük bir tekneye ihtiyacı olacak.

ÇEVRE KAMPANYALARI ‘BÜYÜTTÜ’

Nesli tükenmekte olan köpekbalığı türlerini ve bazı besin kaynaklarını korumak için yıllarca süren kampanyaların, daha kolay beslenebildikleri için mega köpekbalıklarının daha da büyümesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Ancak deniz biyoloğu Kori Burkhardt, köpekbalıklarının 2006'dan beri ekstra korumaya sahip olduğu Fransız Polinezyası sularında dev bir köpekbalığı keşfetti. Kori, “Kamakai ile ilk tanıştığımızda gerçekten beklenmedikti. Birçok ülkede kaplan köpekbalıklarıyla dalış yaptım ve o şimdiye kadar gördüklerimin en büyüğü. Sadece uzunluğu değil, genişliği de önemli” dedi. Ayrıca, yakın zamanda yaptığı bir yolculuktan sonra, 3 yıl önce ilk gördüğü Kamakai'nin o sulardaki tek büyük beden canavar olmadığı düşünülüyor. (Mirror) 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu