İtalya Başbakanı Meloni’nin sevgilisi Andrea Giambruno’nun sözleri İtalya gündemine bomba gibi oturdu. 

Rete 4 kanalına konuşan Giambruno, kadınların fazla sarhoş olmayarak cinsel istismardan kaçınabileceklerini belirterek "Dans etmeye giderseniz sarhoş olma hakkınız vardır. Ancak sarhoş olmayı ve bilincinizi kaybetmeyi önlerseniz, belki de başınızın belaya girmesini de önlemiş olursunuz” ifadelerini kullandı. 

Pakistan'da korkunç patlama: 13 kişi öldü, 50 kişi yaralandı Pakistan'da korkunç patlama: 13 kişi öldü, 50 kişi yaralandı

Meloni'den yedi yaşında bir kızı olan Giambruno’nun sözlerine muhalefetten tepki yağarken, İtalyan liderden konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. 

‘KADINLARI SUÇLAMADAN EDEMİYORLAR’

Demokrat Parti'den (PD) Kadın Cinayetlerini Soruşturma Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Cecilia D'Elia, "Kadınları suçlamadan edemiyorlar. Yalnız dışarı çıkmayın, karanlık olan yerlere gitmeyin, kışkırtıcı giyinmeyin. Bütün bunlar artık kabul edilemez. Bir kız çok fazla içerse cinsel istismar değil baş ağrısı yaşayabilir" diye ekledi. 

Muhalefetteki Beş Yıldız Hareketi Partisi’nden (M5S) yapılan açıklamada, "Giambruno'nun sözlerinin kabul edilemez ve utanç verici olduğu" ve "erkek egemen ve gerici bir kültürü temsil ettiği" kaydedildi.

‘BENİM NE SÖYLEDİĞİME KARIŞAMAZLAR’

Muhalefetten gelen tepkilerin ardından açıklama yapan Giambruno, "Yanlış bir şey söyleseydim özür dilerdim ama durum böyle değil ve bir politikacının bana ne söyleyeceğimi söylediği bir gün asla olmayacak” şeklinde konuştu. 

Giambruno ayrıca, “Cinsel istismarın iğrenç bir eylem olduğunu söyledim. Gençlere sarhoş olmak ve uyuşturucu kullanmak için bilerek dışarı çıkmamalarını söyleme cüretinde bulundum. Onlara dikkatli olmalarını tavsiye ettim çünkü ne yazık ki kötü adamlar her zaman ortalıkta. Erkeklerin sarhoş kadınlara tecavüz etme hakkına sahip olduğunu hiçbir zaman söylemedim” diye ekledi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER