Şili'de sosyalist devlet başkanı Salvador Allende'ye karşı düzenlenen askeri darbenin üzerinden tam 50 yıl geçti. General Augusto Pinochet liderliğindeki askeri diktatörlüğün (1973-1990) kurbanları başkent Santiago'da düzenlenen yürüyüşle anıldı.

İşte rezaletin görüntüleri! iPhone 15 almak için birbirlerini ezdiler İşte rezaletin görüntüleri! iPhone 15 almak için birbirlerini ezdiler

YÜRÜYÜŞE YAKLAŞIK 6 BİN KİŞİ KATILDI

DW Türkçe’nin aktardığına göre, yürüyüş korteji Şili devlet başkanlığı sarayı La Moneda'nın önünden geçtiği sırada göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı. Şili hükümetinden yapılan açıklamada sarayın dış cephesinin tahrip edildiği ve bazı camlarının kırıldığı belirtildi. Polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. 11 kişi gözaltına alındı.

Yürüyüşe kısa süreyle katılan Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric eylemdeki şiddet olaylarını kınadı. Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Boric "Allende ve diğer pek çok Demokratın uğruna savaştığı şeye saldırmanın mantıksızlığı alçakçadır" dedi.

Kaynak: DW Türkçe