En düşük emekli maaşı düzenlemesi TBMM'ye geliyor En düşük emekli maaşı düzenlemesi TBMM'ye geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bakan maaşı ve milletvekili emeklisi aylığı toplam gelirine yılbaşında yüzde 20 zam yapılacağı duyuruldu. Bu zam ile birlikte Şimşek'in aylık geliri 8 bin 891 dolara yükselecek.

Şimşek, asgari ücretin dolar bazında tarihi zirvesine ulaştığını belirtse de, kendi gelirini "büyük fedakarlık" olarak nitelendirmesi tartışmalara neden oldu. Bu yıl asgari ücretli vatandaşların hem dolar hem TL bazında büyük kayıplar yaşadığı bir dönemde, Şimşek'in ise gelirinin hem dolar hem TL olarak artacağı vurgulandı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Bakan Şimşek, halen 144 bin 362 lira bakan maaşı, 96 bin 958 lira da milletvekili emekli aylığı alıyor. Toplam 241 bin 320 lira olan bu gelir yılın başında 8 bin 197 dolara karşılık geliyordu. Şimşek’in hem maaşına hem de aylığına bu ay yüzde 20 civarında zam yapılacak. Böylece Şimşek’in aylık eline geçen para 694 dolar artarak 8 bin 891 dolara çıkacak. Üstelik bu artış yılın başında 29.44 olan dolar kurunun bugün 32.65 TL’ye yükselmiş olmasına rağmen gerçekleşecek.

Şimşek’in fedakarlık diyerek beğenmediğini ima ettiği geliri dolar karşısında bile artarken asgari ücrette büyük kayıp yaşandı. Yılın başında asgari ücret 578 dolara karşılık geliyordu. Ancak temmuz başına gelindiğinde asgari ücret 521 dolara düştü. Her bir asgari ücretli 57 dolar kaybetti. Asgari ücrete zam yapılmaması halinde bu kayıp yıl sonuna kadar artarak devam edecek.