Ankara'da öldürülen Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş suikastına ilişkin dava bugün başladı. MHP'nin davaya katılma talebi reddedildi. Siyasi liderler de Sincan'daki duruşmayı yerinde takip ediyor.

30 Aralık 2022 günü Ankara Çukurambar'da katledilen Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin dava başladı. 22 tutuklu sanığın yargılanacağı davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi’nde görülüyor.

DAVAYI HANGİ SİYASİLER TAKİP EDİYOR?

Sözcü'nün haberine göre, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP’nin önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP Grupbaşkanvekili Murat Emir, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen ve Sinan Oğan duruşmada hazır bulunan siyasiler oldu. Sinan Ateş'in annesi ve kız kardeşi de duruşma salonunda hazır bulundu. 

Kılıçdaroğlu-Tanju Özcan polemiğinde yeni gelişme: 'Susma kararı' aldı Kılıçdaroğlu-Tanju Özcan polemiğinde yeni gelişme: 'Susma kararı' aldı

İddianamede, tetikçi Eray Özyağcı ile onu olay yerine getirip ardından kaçıran Vedat Balkaya ve Suat Kurt hakkında eylem üzerinde ortak hakimiyet ile müşterek fail olarak Sinan Ateş'e yönelik toplu halde, iştirak halinde "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanıklardan ''silahlı eylemi organize ettiği'' iddia edilen Doğukan Çep ve şüpheli eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ın ise ''suça azmettiren olarak maktüle yönelik toplu halde, iştirak halinde tasarlayarak kasten öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanıklardan Zekeriya Asarlaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Askın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çaglar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal'ın ''istirak halinde islenen suça yardım eden fail olarak maktüle yönelik toplu halde, istirak halinde tasarlayarak kasten öldürme'' suçundan hapis cezası isteniyor.

İddianamede olayda Ülkü Ocaklarının rolü, cinayetin nedeni ve azmettiriciden bahsedilmiyor. Ayşe Ateş’in ifadesi de yer almıyor. F9399B07E9C849Fd896726B530Fe83Efjpg Dnba X Gtei0 C H X Aly Bqz L QSincan'daki duruşmaya ilk olarak Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ geldi. 

KAMPÜSE GİDEN ARAÇLAR ARANDI 

Sinan Ateş cinayeti davası öncesinde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü çevresinde ve içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Cezaevi kampüsüne giden yolda trafik ve çevik kuvvet polisleri tarafından bazı araçlara arama işlemi uygulandı.

Cezaevine giden yolda trafik yoğunluğu yaşanırken, yol kenarında TOMA araçları bekletildi. Cezaevi kampüsünde 10 kilometre çapında güvenlik önlemleri alındı. Kampüs önünde onlarca çevik kuvvet aracı ve çevik kuvvet polisleri beklerken basın için ayrı bir alan hazırlandı. Kamuoyunun yakından takip ettiği davayı çok sayıda gazeteci de izliyor.

26246048A33A4B01Bffe2Eae93B8Ccd1Jpg C I Zeu T50 Qi0Yh Mw Ztw Q

AYŞE ATEŞ: BEKLENTİMİZ YENİ BİR İDDİANAMENİN YAZILMASI

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, duruşma öncesi yaptığı açıklamada beklentisini şöyle açıkladı:

- Ayrılan dosyadaki 17 kişinin hakkında gerekli işlemlerin yapılarak bu dosyanın da bizim dosyamıza eklenmesi ve yeni ve doğru bir iddianamenin yazılması.

- Eksik deliller var. Bazı arkadaşların ifadeleri eklenmedi. İddianamedeki boşlukların doldurulması ve yargılanmanın başlamasını istiyoruz. 

ÇELİK YELEK İDDİASI

Diğer taraftan ANKA Haber Ajansı, Ayşe Ateş'in duruşmaya çelik yelek ile geldiğini ileri sürdü. 

Duruşmayı Ayşe Ateş, CHP Genel Başkanı Özel ve önceki Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile yan yana oturarak izliyor.

DOĞUKAN ÇEP DURUŞMA SALONUNDAN ATILDI

Duruşma başlamadan önce tutuklu sanıklardan Doğukan Çep, duruşmayı izleyen siyasilere tepki gösterdi bunun üzerine salondan çıkartıldı. Ardından Mahkeme Başkanı, duruşmada tartışma çıkmaması için uyarılarda bulundu ve Çep'i duruşma salonuna yeniden aldı.

MHP'NİN TALEBİ REDDEDİLDİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adına avukatlar İbrahim Ethem Yiğit ve Çağrı Can Pak, davaya katılma talebinde bulundu. Sanıklar da MHP'li avukatların katılma talebini kabul etti. Savcılık makamı MHP'nin 'suçtan zarar görmediği' gerekçesiyle MHP'nin katılma talebinin reddedilmesimi istedi. Mahkeme Başkanı da bu yönde karar verdi.

Gryz2Ywcaamf7Ujpg X I E K9Wf V U U2 Zj Rx L9Coxw

CHP LİDERİ ÖZEL'DEN PAYLAŞIM 

CHP lideri Özgür Özel de duruşma salonunda fotoğraf paylaştı. Özel, Ayşe Ateş ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun yer aldığı kareyi sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı:

- Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş suikasti davasını Sincan'da takip ediyoruz. Adalet tecelli edene, suikast üzerindeki sis perdesi aralanana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Yanı başında olacağız demiştik, Ayşe Hanım adalet tecelli etmiştir diyene kadar yanı başındayız...