Sırbistan'da geçtiğimiz haftalarda yaşanan silahlı saldırılar sonucu 17 kişinin ölümünün ardından ruhsatsız silahların teslimi için çıkarılan bir aylık af sürecinde şu ana kadar 13 bin 500 silahın yetkililere teslim edildiği bildirildi.


Başkent Belgrat'ın 50 kilometre güneyindeki Smederevo'da kamuoyuna sergilenen silahlar arasında el bombaları, otomatik silahlar ve tanksavar roket fırlatıcıları da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Alexander Vucic teslim alınan silahların yarısının yasadışı, diğer yarısının ise ruhsatlı olmasına karşın vatandaşların yine de teslim ettiğini aktardı. Vucic bu silahların silahlı kuvvetlerde kullanılmak üzere silah ve cephane fabrikalarına gönderileceğini açıkladı.

"KİMİN OTOMATİK SİLAHA NE İHTİYACI VAR?"


"Kimin otomatik silaha ne ihtiyacı var? Ya da tüm bu silahlara?" diye soran Vucic, 8 Haziran'da af döneminin bitmesinden sonra devletin baskıcı önlemlerle karşılık vereceğini ve cezaların çok katı olacağını açıkladı.

Sırbistan, Avrupa'da kişi başına düşen silah sayısı açısından başı çeken ülkelerden biri. Ülkedeki silahların çoğu 1990'lardaki savaştan kalma ve yasadışı olarak elde bulunduruluyor. Af sonrasında devreye girecek olan silah karşıtı düzenlemeler silah sahiplerine ve atış poligonlarına sert kısıtlamalar getirecek.

Ukrayna işgali Rus güçlerini böldü! Wagner’e medya yasağı Ukrayna işgali Rus güçlerini böldü! Wagner’e medya yasağı

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI


Sırbistan'da bir okulda yaşanan silahlı saldırıda dokuz, karayolundaki başka bir saldırıda da sekiz kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırılardan bu yana on binlerce kişi başkent Belgrat'ta düzenlenen protesto yürüyüşlerinde içişleri bakanının istifasını ve şiddeti körükleyen ve savaş suçlularını ağırlayan televizyon programlarının yasaklanmasını talep ediyor.

Vucic içişleri bakanının istifa talebine karşı gelmekle birlikte 26 Mayıs'ta erken seçim çağrısında bulunacağının sinyallerini veriyor.

Euronews