2023 yazının imza trendi olan hafif ve ışıltılı makyaj sonbaharda da hiçbir yere gitmiyor. Çok tatlı göz farları, eyeliner, değişik lip kombinasyonları ise önümüzdeki aylarda sıklıkla karşımıza çıkacak. Yazımızda 2023 sonbaharında deneyebileceğiniz makyaj trendlerini derledik.

1) Latte makyajı

Latte makyajı, sonbahar (ve hatta kış) aylarına sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilen yazın en uyumlu güzellik trendlerinden biridir. Halihazırda sadece nude tonları kullananlar için latte makyajı oldukça basit olmalı çünkü tek renkli bir görünüm ve kahverenginin çeşitli tonlarından oluşuyor.

2) İmza dudaklar

Kim Shui'nin AW 2023 New York Moda Haftası şovunda dudaklar, koyu astar ve pigmentli rengin birleşimiyle büyük bir açılış yaptı. Diğer bir katmanlı güzellik görünümü olan imza dudaklar yoğunlukla koyu renkli astarın üzerine uygulanan gloss görünümünden oluşuyor. İster öne çıkan az kullanılan bir rengi tek başına konuşturun, ister yalnızca kopkoyu bir dudak kalemiyle çerçeveleyin… Yeter ki dudaklar konuşsun.

3) Grunge glam

“Grunge glam” denilen bu “özensiz ama özenli” makyaj trendinde bolca hataya ve dağınıklılığa yer var. Makyajınızı silmeden uyanmışsınız havası veren bu görüntü çok moda olacak! Fırçalanmış kaşlar ve şekillendirilmiş yanaklarla eşleştirilen kirli, dumanlı gözler, bir sonraki gece makyajınız için bir ilham kaynağı olabilir.

Too Faced'in küresel güzellikten sorumlu genel müdürü Elyse Reneau, bir açıklamasında "Bu görüntü tamamen için için yanan bir göz ve parlak bir cildin buluşması. Geceleri bardakları tokuşturmak için mükemmel!" diyor.

4) Parlayan cilt

2023 sonbahar defileleri bunu açıkça ortaya koyuyor: cilt her zaman ön planda olacak ve nemli tenler güzellikte hâlâ altın standart. Yüzünüzün parlak ve sağlıklı gözükmesi, size daha iyi hissettireceği gibi yüzünüzün kalanında da daha eforsuz görüntüler yakalamanızı sağlayacak. Bu parlak görüntüyü, dekolte ve yüzün yüksek noktalarında görülen içeriden aydınlatılmış makyaj efektinin yanı sıra kaş kemiklerinde ve gözün iç köşelerinde de kullanabilirsiniz.

Meteorolojiden iki bölgeye yoğun yağış uyarısı Meteorolojiden iki bölgeye yoğun yağış uyarısı

5) Minimal makyaj

Daha az efordan bahsetmişken minimal makyajdan söz etmemek olmaz. Bu stil, makyajda öne çıkan tek bir bölge ya da tekniği içerebilirken, tüm yüze uygulanan hafif ama şık bir rutini de temsil edebilir. Yalnızca zarif ve renkli bir eyeliner ile güne hazır olabileceğiniz gibi sadece kontürlenmiş bir yüz de sonbaharda hayatta kalacaktır.

6) Hükmeden gözler

Sanatçı Diane Kendal, "Bu görünüm, seksi dokunuşları biraz keskinlikle birleştirerek bu sezonun kıyafetlerini yansıtıyor" diyor. "Gözler, sinematik evrenlere selam veren güzel buğulu gözlerle yüzünüzdeki noktalama işaretleri gibidir."

Ağartılmış kaşlar, Laquan Smith'in AW 2023 şovunda da podyumdaki dramatik bakışların vurgulanmasına yardımcı oldu. Baş makyaj sanatçısı Raisa Flowers, yaptığı açıklamada, "Bu makyaj görünümü, sevilen TV dizisi Dynasty'den ilham alınarak 80'lerin güzelliğine modern bir dokunuş," demiş. "Özenle uygulanmış bu grafik görünüm kadınsı ama aynı zamanda güçlü. Cesur bakışlar ve yumuşak dokunuşları bir araya getirmek için ağartılmış kaşları kullanıyoruz.”

Kaynak: elele