Yılmaz Özdil, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Altılı Masa'yı hedef alan açıklamalarına "hak verdiği" değerlendirmesinin ardından Sözcü TV'deki genel yayın yönetmenliği ve Sözcü Gazetesi'ndeki yazarlık görevlerinden ayrıldığını duyurmuştu.

Ayrılığın basında ve sosyal medyada "kovulma" olarak yankı bulması üzerine Sözcü Gazetesi, 10 Mart tarihli sayısında bir açıklama yayımladı. Gazetenin sürmanşetinde yer alan açıklamada Özdil'in görevlerinden kendi isteğiyle ayrıldığının altı çizilerek "Sözcü Gazetesi'ne hiçbir siyasi parti ve kurum baskı yapamaz, talimat veremez, yazar attıramaz" ifadelerine yer verildi.

İDO ve BUDO seferlerine 'fırtına' engeli İDO ve BUDO seferlerine 'fırtına' engeli

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Sözcü Gazetesi'nde yaklaşık 8.5 yıldan bu yana köşe yazarı olarak görev yapan, yazılarının virgülüne dahi müdahale edilmeyen Yılmaz Özdil kendi isteğiyle önce Sözcü Televizyonu'ndan ardından da Sözcü Gazetesi'nden ayrılmıştır.

Sosyal medyada Yılmaz Özdil hakkında yayılan “Kovuldu” iddiaları asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Yaratılmak istenen algı operasyonlarına itibar edilmemeli, ayrılma kararının Özdil'in kendi tasarrufu olduğu herkesçe bilinmelidir.

Sözcü Gazetesi'ne hiçbir siyasi parti ve kurum baskı yapamaz, talimat veremez, yazar attıramaz. Çünkü Sözcü Gazetesi kurulduğu ilk günden beri gücünü okurlarından almaktadır, bağımsızdır. Bağımsız da kalacaktır. Kamuoyunun bilgisine…"