İstanbul Planlama Ajansı tarafından yapılan İstanbul Barometresi araştırmasının şubat 2023 raporuna göre İstanbullular şubat ayında evde en çok merkez üssü Kahramanmaraş olan depremleri konuştu.

Katılımcıların yüzde 76'sı Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin evde en çok konuşulan konu olduğunu belirtirken yüzde 90,7'si yaşanan depremlerin Türkiye'nin gündemi olduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 73,7'si ise şubat ayında olası İstanbul depreminin İstanbul'un gündemi olduğunu belirtti.

İSTANBULLULAR BİNALARININ HASAR ALACAĞINI YA DA YIKILACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Katılımcıların yüzde 29,8’i İstanbul yakınlarında 7 veya daha şiddetli bir deprem meydana geldiği takdirde yaşadıkları konutun ya da binanın ağır hasar alacağını veya yıkılacağını düşünüyor.

1999 yılından önce yapılmış binalarda yaşadığını belirten katılımcıların yüzde 45,9’u ise yaşadığı konut ya da binanın ağır hasar alacağını veya yıkılacağını düşünüyor. 

MADDİ YETERSİZLİKLE  NEDENİYLE KONUT DEĞİŞTİRİLEMİYOR

Katılımcıların yüzde 50,1’i oturduğu binanın riskli çıkma durumunda daha güvenli bir konuta taşınacağını belirtti. 

Katılımcıların yüzde 21,7’si maddi yetersizlikler sebebiyle binası hasarlı olduğu durumda bile kalmaya devam etmek durumunda kalacağını belirtti.

Katılımcıların sosyoekonomik statülerine göre incelendiğinde alt sosyoekonomik statüye sahip katılımcıların yüzde 25,8’i maddi yetersizlikler sebebiyle binasında kalmaya devam edeceğini belirtti. 

Marmara Depremi'nin yaşandığı 1999 yılından önce yapılmış binalarda yaşadığını belirten katılımcıların yüzde 68,9’u oturduğunu binada güçlendirme veya kentsel dönüşüme gidilmesi gerektiğini belirtti. 

Katılımcıların yüzde 65,7’si İstanbul’da binaların depreme dayanıklı hale getirilmesinde merkezi yönetimin görev alması gerektiğini belirtirken yüzde 61,9’u İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin görev alması gerektiğini belirtti.

İstanbul'da kentsel dönüşümün hızlanmasında en etkili yöntemin resmî kurumlar tarafından güvence altına alınmasıyla gerçekleşebileceği düşünülüyor. Katılımcıların yüzde 50,1'i oturduğu konuta deprem risk tespiti yaptırmayı düşünüyor. 

1999 yılından önce yapılmış binalarda yaşadığını belirten katılımcıların yüzde 54,1'i oturduğu konuta deprem risk tespiti yaptırmayı düşündüğü belirtti.

Katılımcıların yüzde 33,4'ü Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından diğer bina sakinleriyle deprem veya konutlarının durumu ile ilgili bir toplantı yaptığını belirtti.

SON İKİ YILIN EN MUTSUZ AYI ŞUBAT OLDU

İstanbulluların son 2 yıldaki geçirdikleri en mutsuz ay, bu yılın şubat ayı oldu. İstanbul Barometresi araştırması süresince ortalama 4,9 olan mutluluk skoru bu ay 2,7 olarak ölçüldü.

Erdoğan'ın ortağı HÜDA PAR'la ilgili flaş analiz: Bedelini kadınlar ödeyecek Erdoğan'ın ortağı HÜDA PAR'la ilgili flaş analiz: Bedelini kadınlar ödeyecek

Katılımcıların 10 üzerinden değerlendirmeleri istenen şubat ayındaki yaşam memnuniyeti seviyesi 3,7 olarak ölçüldü. Katılımcıların yüzde 58'i son günlerde kendini öfkeli hissettiğini belirtti.