Hamzabeyli'de 19 ton kaçak çayın ele geçirildiği açıklandı! Hamzabeyli'de 19 ton kaçak çayın ele geçirildiği açıklandı!

Sudan’da patlak veren ordu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar 15 Nisan’dan bu yana devam ediyor. Ülke genelinde insani krizin önlenmesi için Suudi Arabistan’da başlatılan müzakereler sürerken, şimdiye kadar ilan edilen birçok ateşkes etkisiz kaldı. 

HDK STRATEJİK BÖLGELERİ ELE GEÇİRİYOR

Bölge sakinleri, başkentin çeşitli mahallelerinde ordu ile HDK arasında çatışma ve Omdurman'ın kuzeyinde ve Hartum'dan Nil Nehri ile ayrılan iki komşu şehir olan Bahri'nin doğusunda yoğun silah sesleri olduğunu bildirdi.

Salı gününden bu yana ordu, 15 Nisan'da patlak veren çatışmanın başından bu yana büyük yerleşim bölgelerinin ve stratejik bölgelerin kontrolünü ele geçiren HDK güçlerini engellemeye çalışırken üç şehirdeki hedefleri de vuruyor.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ YERİNDEN OLDU

Ordu ve HDK’den yetkili isimler, ABD ve Suudi Arabistan'ın arabuluculuğunda geçen haftanın sonundan bu yana Cidde kentinde müzakerelerde bulunurken, çatışma, Afrika'nın üçüncü büyük ülkesinde insani bir kriz yaratarak ülke içinde 700 binden fazla insanı yerinden etti ve 150 bin kişinin komşu ülkelere kaçmasına neden oldu. 

Savaşan taraflar arasındaki müzakereler, etkili ateşkes sağlamayı ve tekrarlanan ateşkes duyurularının çatışmayı durduramaması ve milyonları evlerinde ve mahallelerinde mahsur bırakmasının ardından yardım görevlilerine ve erzak erişimine izin vermeyi amaçlıyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER