Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, 19 Kasım'da sona erecek olan Tahıl Anlaşması ile ilgili açıklama yaptı.

Volodimir Zelenski, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Tahıl Anlaşması 120 gün süreyle uzatılacaktır. Ukrayna, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte gıda krizine karşı küresel mücadelede kilit bir karar aldı. Ortaklarımız Türkiye ve BM'den resmi açıklama bekleniyor.”

ERDOĞAN: DÜNYA GIDA TEMİNİ İÇİN FAYDALI OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR

Erdoğan, “Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler neticesinde, Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren 120 gün süreyle uzatılmıştır. Geride bıraktığımız 4 aylık dönemde 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve gıda maddesinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ile bu anlaşmanın dünyanın gıda temini ve güvenliği için ne denli önemli ve faydalı olduğu açıkça görülmüştür” dedi.

Erdoğan, taraflara teşekkür ederek, “Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan Birleşmiş Milletler’e, Genel Sekreter Sayın Guterres’e, Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’e ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

BM: SAĞDUYULU DİPLOMASİNİN ÖNEMİ

Antonio Guterres, “Tüm tarafların, Ukrayna'dan tahıl, gıda maddeleri ve gübre ihracatının güvenli bir şekilde yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla Karadeniz Tahıl Girişimi'ni sürdürme konusunda mutabık kalmalarını memnuniyetle karşılıyorum. Bu girişim, çok taraflı çözümlerin bulunmasında sağduyulu diplomasinin önemini ortaya koymaktadır” dedi.

AB: KÜRESEL GIDA KITLIĞININ ÖNLENMESİNE YARDIMCI OLACAK

Mahmut Tanal:''Erdoğan'ın Ziyareti Öncesi Urfa'da, Toprağı Yeşile Boyuyorlar'' Mahmut Tanal:''Erdoğan'ın Ziyareti Öncesi Urfa'da, Toprağı Yeşile Boyuyorlar''

Ursula von der Leyen, “Karadeniz Tahıl Girişimi'nin devamına ilişkin anlaşma dolayısıyla Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutluyorum.AB Dayanışma Hatları ile birlikte BM Karadeniz Tahıl Girişimi, Rusya'nın savaşına rağmen küresel gıda kıtlığının önlenmesine ve gıda fiyatlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Polemik Haber