ABD alarmda! Küba ve Çin burunlarının dibine 'casus üssü' kurmuş ABD alarmda! Küba ve Çin burunlarının dibine 'casus üssü' kurmuş

Birleşmiş Milletler’den (BM) yetkililer, Afganistan’daki misyonlarda kadınların çalışmasına izin vermeye Taliban'ın ikna edilememesi halinde mayıs ayında ülkeden çekilme kararı almaya hazır olduğunu bildirdi.

MÜZAKERELER SONUÇ VERMİYOR

BM Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner’in açıklamaları, ülkedeki kadınların BM’de çalışmasını yasaklayan kuralda istisnalar yapmaya ikna etme umuduyla grup liderleriyle müzakere ettikten sonra geldi.

BM’nin nüfusun üçte ikisinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu Afganistan’dan çekilmesi, ülkedeki krizi büyütebilir. BM verilerine göre, misyonlarda 2 bin 700’ü erkek ve 600 kadın olmak üzere 3 bin 300 Afgan çalışıyor.

‘AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLİRSEK…’

Steiner, "Şu anda bulunduğumuz yerde, BM’nin geri atması ve faaliyetlerini yeniden değerlendirmesi gerektiğini söylemek adil olur. Bence bunu yürek burkan bir ifadeden başka bir şekilde ifade etmenin bir yolu yok. Demek istediğim, BM’nin bugün Afganistan'da olmadığını hayal ettiğimde, gözüme yeterince yiyecek bulamayan milyonlarca genç kız, erkek, baba, annenin görüntüleri geliyor” şeklinde konuştu. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER