Rus işgalinden bu yana yolsuzluğa da karşı koymaya çalışan Ukrayna’da Devlet Başkanı Volodimir Zelenski yönetimi, geçtiğimiz günlerde, savaştan kaçmak isteyenlerden rüşvet almakla suçlanmasının ardından ülkenin askere alım merkezlerindeki tüm başkanların görevden alındığını duyururken, savaşmak istemeyenlerin 10 bin dolara kadar rüşvet ödediği ortaya çıktı.

ABD merkezli Financial Times’da yayınlanan habere göre, en popüler seçeneklerden biri olan tıbbi muafiyet belgelerini ortalama altı bin dolara satın almak. Son verilere göre ayrıca, binlerce Ukraynalı erkeğin ülkeyi yasa dışı yollardan terk etmeye çalıştığı, yaklaşık 13 bin 600 kişinin sınır kapılarının yakınında yakalandığı ve 6 bin 100 kişinin de kontrol noktalarında sahte belgelerle tutuklandı.

‘HAİNLER’ YERİNE GAZİLER GÖREVE

Rüşvet skandalını duyuran Ukrayna lideri Zelenski, ülke ordusunun askere ihtiyaç duyduğu dönemde rüşvetle askerlikten kaçmalarına müsaade edilmesini ihanet olarak değerlendirerek "Bu sistem, savaşın ne olduğunu ve savaş sırasında rüşvetin neden ihanet olduğunu tam olarak bilen kişiler tarafından yürütülmelidir" ifadelerini kullanmıştı.

İsrailli kadın asker, Filistinli mahkumla cinsel ilişkiye girdi! Ülkede kadın gardiyanlık yasaklandı İsrailli kadın asker, Filistinli mahkumla cinsel ilişkiye girdi! Ülkede kadın gardiyanlık yasaklandı

Açıklamasında, “Bunun yerine, cepheyi deneyimlemiş veya sağlığını kaybettiği, uzuvlarını kaybettiği için siperlerde bulunamayan, ancak onurunu korumuş askerler, bu askere alma sistemine emanet edilebilecek askerlerdir” şeklinde eklemişti.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER