17 bin 600’den fazla askeri personelin katılacağı ABD ve Filipinler ortaklığındaki askeri tatbikatın 28 Nisan’a kadar devam etmesi planlanırken, Çin ordusunun Tayvan çevresinde gerçekleştirdiği tatbikat önceki gün sona erdi. 

İKİLİ ÇIKARLAR AYNI

ABD’de Joe Biden yönetimi, Tayvan konusunda olası bir çatışma da dahil olmak üzere Çin'e karşı koymak için Hint-Pasifik'teki ittifak ağını güçlendiriyor. Durum, Filipinler lideri Ferdinand Marcos’un, ABD ile ortak askeri tatbikatları hızlandırarak ve 2014'teki bir savunma anlaşması kapsamında ABD kuvvetlerinin Filipinler'deki askeri üslerde kalmasına izin vererek Güney Çin Denizi'ndeki bölgesel çıkarlarını savunma çabalarıyla örtüşüyor. 

Belarus lideri Lukaşenko’dan ‘Batı bana karşı darbe hazırlıyor’ iddiası Belarus lideri Lukaşenko’dan ‘Batı bana karşı darbe hazırlıyor’ iddiası

‘KİMSEYİ KIŞKIRTMIYORUZ’

30 yıldır devam eden ve Balikatan olarak adlandırılan tatbikatların şimdiye kadar yapılmış olanın en büyüğü olması bekleniyor. Filipinli yetkili Michael Logico, tatbikatlar başlamadan önce gazetecilere verdiği demeçte, "Sadece egzersiz yaparak kimseyi kışkırtmıyoruz. Bu aslında bir tür caydırıcılıktır. Caydırıcılık, diğer tarafları bizi işgal etmekten caydırmak içindir" ifadelerini kullandı. 

Müttefik kuvvetlerin ilk kez açık denizde gerçek atışlı bir tatbikat düzenleyeceğini söyleyen Logico, ABD ve Filipin kuvvetlerinin bu ay Zambales eyaleti açıklarındaki Filipin karasularında bir hedef gemiyi batıracağını söyledi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER