AK Parti, ABD'deki temsilciliği için Washington'da iki ayrı bina satın aldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, bu iki binanın alım satımı için yaklaşık 11 milyon dolar ödendiğini belirtti.

SÖZCÜ TV'de İpek Özbey'in sunduğu Nokta Atışı programında konuşan Turhan Çömez, daha önce gazeteci Yılmaz Polat'ın gündeme getirdiği Washington'daki AK Parti binalarına ilişkin bilgi verirken, "İktidarın emlakçılık ilgisi nereden geliyor diye merak ettim" ifadelerini kullandı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın aktardığına göre; aynı iddiaları Meclis’te de dile getiren Çömez şunları söyledi:

"Washington’da AK Parti kendi adına satın alınan binalardan ilki için 4 milyon 55 bin dolar ödedi. Bu bina küçük gelmiş ki bu yıl bir tane daha aldılar. Eskiden Fransız Büyükelçiliğiydi. Birinci Dünya Savaşı’nda stratejik bir merkez olarak kullanılmış tarihi bir bina. Bir özelliği daha var, Beyaz Saray’a yakın. ‘Saray’ deyince arkadaşların yüreği kabarıyor, dayanamıyorlar. Ne kadar ödemişler biliyor musunuz? Tam 6 milyon 94 bin 650 dolar.

'KORKUNÇ PARA HARCIYORLAR'

AK Parti’nin Washington temsilciliği olarak uygun gördüğü bu iki binaya alım satımla birlikte 11 milyon civarında para ödenmiş, 350 milyon liradan bahsediyorum. Peki, Washington’da kaç seçmen var? 6 bin. AK Parti ne kadar oy almış? 600... 600 oy için harcadığı paraya bakın. 5 milyon lira civarında bunun bir vergisi de var ve şu anda inanılmaz bir restorasyon yapıyorlar, korkunç para harcıyorlar.

Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nda korkutan gelişme: Yüzde 40'ı geçti Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nda korkutan gelişme: Yüzde 40'ı geçti

Bu binayı AK Parti buradan gidip satın mı aldı, hayır. Bunun emlak komisyonculuğunu Türkiye’nin lobi ve hukuk işlerini takip etmekten sorumlu firma yaptı. Sizin vergilerinizden 1.5 milyon doları cebine boca ettiğimiz Washington’daki firma satın aldı. Sözüm ona devletin resmi kurumlarıyla anlaşmalı olan bu firma gitti AK Parti’nin emlak komisyonculuğunu yaptı. Para transferleri nasıl yapıldı, binalar nasıl alındı, görüşmeler nasıl yapıldı, tapu kayıtlarını, hepsini vermeye hazırım."