Ocak ayında gerçekleştirilecek seçimlerde başkan adayı olan William Lai, Paraguay ziyaretini ABD üzerinden yaparken, Çin ile ABD arasında tansiyon yükselten ana noktalardan biri olan Tayvan meselesi tekrar gerginlik yarattı.

Tartışmalı ziyaretin duyurulmasının hemen ardından açıklama yayınlayan Çinli yetkililer, Lai'yi ayrılıkçı bir "baş belası" olarak nitelendirip ve “sert yanıt” sözü verirken, Tayvan Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ne göre Lai, "Tayvan güvenliyse, dünya güvende, Tayvan Boğazı barışçılsa, dünya barışçıldır. Tayvan için tehdit ne kadar büyük olursa olsun, kesinlikle korkmayacağız ve yılmayacağız, demokrasi ve özgürlük değerlerini savunacağız" dedi.

‘BİRBİRİMİZE TABİ DEĞİLİZ’

Çin’in kendi toprağı olarak gören Tayvan’ın başkan yardımcısı Lai, barışı ve statükoyu koruma sözü verirken, Çin ile konuşmaya ve barış ve istikrar aramaya "çok istekli" olduğunu yineledi. 

NATO'dan kritik Kosova açıklaması: Müdahale etmek için hazırız NATO'dan kritik Kosova açıklaması: Müdahale etmek için hazırız

Ancak Lai, Tayvan'ın egemenliğini koruyacağını, yalnızca Tayvan halkının kendi geleceğine karar verebileceğini ve iki ülkenin “birbirlerine tabi olmadığını" ekledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER