Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir BirGün’e yaptığı değerlendirmede, "Limak’ın daha sonra TCDD arazisinden çıkıp çıkmayacağı da meçhul ve geçmişte buna benzer olaylara da tanık olduk" dedi.

'GAR ARAZİSİ LİMAK HOLDİNG'E VERİLDİ'

BirGün Gazetesi'nde yer alan habere göre, İskenderun Kaymakamlığı, “Limak Holding’in işlettiği İskenderun Limanı’nın hemen bitişiğinde yer alan TCDD İskenderun Garı arazisinin 15 bin 700 metrekarelik bölümünün Limak’a tahsis edilmesine” karar verdi. 

Demirtaş: Erdoğan kapanmış kara bir sayfa Demirtaş: Erdoğan kapanmış kara bir sayfa

KONTEYNER KENT KURULACAK DENİLDİ

Haberde yer alan iddiaya göre, Limak’ın TCDD arazisini depremzede personellerine konteyner kent kurmak için talep ettiği belirtildi. Ancak bu Limak’ın TCDD arazisini ne zamana kadar kullanacağına ilişkin bir süre belirlenmemesi de dikkatleri çekti.

'KAMU ARAZİLERİNE ÇÖKTÜLER'

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir “Bu şirketler şimdiye kadar hep kamu arazilerine çöktüler. Şimdi de insanların acısından faydalanıp bu araziye giriyorlar. Limak’ın daha sonra TCDD arazisinden çıkıp çıkmayacağı da meçhul ve geçmişte buna benzer olaylara da tanık olduk. Depremzedelere konteyner kentler resmi kurumlar tarafından kurulmalı. Ancak depremin üzerinden çok uzun bir süre geçmesine rağmen iktidar hâlâ konteyner ve çadır sorununu çözemedi” ifadelerini kullandı.

'ÜZÜNTÜLÜ VE ENDİŞELİYİZ'

Sel felaketine ilişkin söylediği sözlerele gündeme gelen Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi'yi eleştiren Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Depremzedelere konutlar bizzat kamunun uhdesinde yapılmalı. Bu devletin sorumluluğudur. Fakat görünen o ki insanlar acılarıyla baş başa bırakılıyor. Son olarak sel felaketi yaşandı ama bakan ‘15 insanımızı kaybettik fakat toprak da suya doydu’ dedi. Böyle siyasetçilerden ne beklenebilir? Üzüntülü ve endişeliyiz. iktidarı felaketler karşısında yetersiz buluyoruz.”