İşten çıkarmalar, şirketin sahip olduğu işgücünün yüzde 6'sını etkileyecek ve hamle, Amazon, Microsoft ve Meta gibi teknoloji devlerindeki on binlerce işten çıkarmanın ardından geliyor. 

İş gücünü 2020 ve 2021'e kadar yaklaşık üçte bir oranında artıran ABD merkezli Alphabet’in hisseleri Cuma günü yüzde 4 arttı, ancak son 12 ayda yüzde 30 düştü. 

‘TÜM SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM’

Alphabet'in 2019'dan beri CEO’su olan Sundar Pichai, Cuma günkü notta işten çıkarmalara yol açan kararların "tüm sorumluluğunu" üstlendiğini söyledi.

Alphabet, hizmetlerini daha fazla yapay zeka ile doldurmaya çalışırken, Pichai, "odak noktamızı keskinleştirme, maliyet tabanımızı yeniden yapılandırma, yeteneğimizi ve sermayemizi en yüksek önceliklerimize yönlendirme" zamanı geldiğini söyledi. 

Alphabet'in personel kesintileriyle, ABD'nin en büyük dört teknoloji şirketindeki işten çıkarmalar son birkaç ayda toplam 51 bin kişiye ulaştı. 

Güney Kore, Pyongyang ile ilişkileri ‘normalleştirmeye çalışıyor’ Güney Kore, Pyongyang ile ilişkileri ‘normalleştirmeye çalışıyor’

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER