Sosyal medya hesapları miras olarak bırakılabilecek

Son yıllarda dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcılar, sosyal medya hesaplarını ticari bir değer olarak da görmeye başladı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilişim ve Teknoloji Hukuku Uzmanı Av. Görkem Gökçe, "Hayatını kaybeden kişinin mirasçısı mahkemeye başvurduğunda sosyal medya platformlarındaki birikimler ‘dijital miras’ olarak devredilebiliyor" açıklamasında bulundu.

Teknoloji 28.01.2022, 11:25
Sosyal medya hesapları miras olarak bırakılabilecek

Sosyal medya hesaplarını ticari bir işletme olarak kullanan kişilerin, vefat ettikten sonra, hesaplarına ne olacağı merak konusu.


İhlas'ta yer alan habere göre, özellikle influencerlar sosyal medya hesaplarını ticari bir işletme gibi kullanabiliyor. Kişi hayatını kaybettiğinde bu hesaplara ne olacağı konusu son zamanlarda gündeme gelmeye başladı. Dijital platformlar, dijital miras konusunda çözümler geliştirse de uzmanlar miras hukukunda yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtiyor. Bilişim ve Teknoloji Hukuku Uzmanı Av. Görkem Gökçe dijital miras konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

'DİJİTAL MİRASLARINI TALEP ETTİLER'

‘Dijital mal varlığının' gelişmekte olan bir kavram olduğunu aktaran Görkem Gökçe, ''Sanal dünyada sosyal paylaşım ve diğer platformlardaki tüm birikimler dijital mal varlığı olarak değerlendiriyor. Bu birikimler maddi ve manevi değer taşıyor. Sanal dünyanın hayatımıza iyice girmesiyle sanal dünyadaki değerlerin, temel miras kurallarına dahil olabilme gibi bir gündem oluştu. Hayatını kaybeden kişinin yakınları birçok ülkede mahkemeye başvurarak yakınlarının dijital miraslarını talep ettiler ve haklı bulunanlar da oldu. Dijital miras toplumsal bir ihtiyaçtır'' dedi.

'MAHKEMELER TARAFINDAN ÇÖZÜM GELİŞTİRİLİYOR'

Sosyal medya platformlarının dijital miras konusunu çözmeye başladıklarına da dikkat çeken Gökçe, ''Örneğin Apple, yeni İOS sürümünde dijital mirasçı konusuna çözüm getirmişti. Vefat eden kişinin biriktirdiği dijital unsurlara erişim imkanı sağlamıştı. Teknoloji şirketleri çağdaş uygulamalar ile mahkeme süreçlerine gerek olmadan dijital miras ile ilgili çözümler geliştiriyor. Hukuki olarak da bu konunun çözümüyle ilgili yasal düzenlemeler gerekli. Mahkemeler toplumun ihtiyaçlarını çözecektir elbette. Ancak yasal olarak da düzenleme gereklidir. Özellikle ticari amaçlı kullanılan hesapların, kişi hayatını kaybettiğinde kaybolmaması gerekir. Güncel miras hukukumuz dijital miras kavramını tanımlamıyor. Temel kurallarla vatandaşlar bir talepte bulunduğunda ancak mahkemeler tarafından çözüm geliştiriliyor'' ifadelerini kullandı.

'HESAPLAR MİRASÇIYA DEVREDİLEBİLİYOR'

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi'nde dijital mirasın davaya konu olduğunu belirten Gökçe, ''Antalya'daki davada takip edebildiğimiz kadarıyla dijital mal varlığında ticari veya kişisel bir ayrım yapılmıştı. Ticari unsur davada vurgulanmıştı. Ticari olarak kullanılan hesapların dijital mirasa evveliyetle girmesi gerektiği kabul edilmişti. Mahkemeye gidildiğinde ticari hesaplar mirasçılara devredilebiliyor'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
22
açık