Telefonunuzdaki bu uygulamalara dikkat: Gizlilik konusunda sınıfta kaldılar 

İnternet tarayıcısı Mozilla tarafından yapılan bir analize göre, psikolojik ve dini uygulamalar, kullanıcı gizliliği ve güvenliği konusunda en son sırada yer alıyor. 

Teknoloji 03.05.2022, 17:00
Telefonunuzdaki bu uygulamalara dikkat: Gizlilik konusunda sınıfta kaldılar 

Mozilla'dan Jen Caltrider, “Akıl sağlığı ve dini uygulamaların büyük çoğunluğu son derece ürkütücü” dedi ve bu tür 32 uygulamayı kullanıcıların kişisel verilerine saygıları açısından değerlendirdi. Caltrider, uygulamaların kullanıcıların ruh halleri, zihinsel durum ve biyometrik veriler gibi en mahrem kişisel düşünce ve hislerini izlemek, paylaşmak ve bunlardan yararlandığını kaydetti. 

‘KOYUN KILIĞINA GİRMİŞ KURT’

Bununla birlikte, Mozilla’nın yayınladığı kılavuz, bu tür 32 uygulamadan tam 29'unun bir gizlilik uyarı etiketi aldığını ve bunların ya belirsiz gizlilik politikaları kapsamında büyük miktarda kişisel veri depoladıklarını ya da zayıf parolalar gibi zayıf güvenlikle uygulamalarını kullandırdıklarını belirtti. 

Mozillla’dan Araştırmacısı Misha Rykov, ekibinin analiz ettiği uygulamalara "zihinsel sağlık uygulaması kaplamalı veri emici makineler" veya "koyun kılığına girmiş bir kurt" olarak atıfta bulundu. (RT) 
 

Yorumlar (0)
19
açık