Ticaret Bakanlığı yeni bir dönem başlatıyor.

Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre Bakanlık influencerları daha sık denetleyecek.

Habere göre Ticaret Bakanlığı 2024-2028 Stratejik Planı'na göre, tüketicilerin korunmasına yönelik faaliyetler önümüzdeki dönem daha da artırılacak. Bu kapsamda tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuat güncel gelişmelere uygun olarak gözden geçirilecek.

Merkez Bankası'nın rezervleri, 1 haftada eridi! 6 milyar dolarlık dev düşüş Merkez Bankası'nın rezervleri, 1 haftada eridi! 6 milyar dolarlık dev düşüş

INFLUENCER SERTİFİKASI VERİLECEK

İnternet alışveriş tercihlerini önemli ölçüde etkileyen influencerlar da denetime tabi olacak. Reklam Özdenetim Kurulu ve Reklam Kurulu iş birliğinde "Influencer Sertifika Programı Projesi" hayata geçirilecek. Yeni çalışma ile sertifika sahibi ınfluencerların sorumluluk içerisinde hareket ettiğine yönelik reklam verenlere bakanlık tarafından bir güvence verilmiş olacak. E-ticarette uygulanan "Güven Damgası" modelinde olduğu gibi, güven damgasının yer aldığı e-ticaret platformlarına vatandaşın nasıl güven duyabileceği ifade ediliyorsa burada da sertifika sahibi ınfluencerlara güven duyulabileceği algısı pekiştirilecek.