Çin’in teknoloji devleri Tencent ve Alibaba’yı ilk kez geçen Tiktok’un ana şirketi olan ByteDance, geçen yıl rekor bir kâr elde etti. şirketin 2021’de 14 milyar dolar olan faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) yıllık yüzde 79 artışla 2022’de yaklaşık 25 milyar dolara yükseldi.

2022'DE YÜZDE 30'LUK BİR ARTIŞ

Konu hakkında konuşan iki yatırımcıya göre, ByteDance’in hızlı kâr artışı, reklam verenlerin TikTok ve Çinli kardeş uygulaması Douyin’e yaptığı harcamaları arttırmasından dolayı geldiğini belirtti. Reklam satışları 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla yaklaşık 85 milyar dolar oldu.

TENCENT VE ALİBABA'YI GERİDE BIRAKTI

ByteDance'in deperi geçtiğimiz yıl 300 milyar doları bulurken, sırasıyla 23,9 milyar dolar ve 22,5 milyar dolar FAVÖK bildiren Çinli teknoloji devleri Tencent’i ve Alibaba’yı geride bırakmış oldu.

Sony’den beklenmedik Witcher hamlesi! Sony’den beklenmedik Witcher hamlesi!

ABD HÜKÜMETİ SATILMASINI İSTİYOR

TikTok’un büyümesi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin ve düzenleyicilerin güvenlik endişelerine de neden olurken, ABD hükümeti, uygulamanın yasaklanmasını ve satılması çağrısında bulunmuştu.

'MANİPÜLE EDİLMEYİZ'

TikTok CEO’su Shou Zi Chew ise yaptığı açıklamada, “herhangi bir hükümet tarafından manipüle edilmeyeceğini” ifade etti. 

TikTok’un satışı veya kaldırılması ByteDance’in potansiyel kazançlarını etkileyecek bir bir hamle olarak gözüksede, şirket gelirinin yüzde 80'lik kısmını Çinde elde etti.