Türkiye İşçi Partisi (TİP), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) “LGBT propagandasına dur de” etkinliğiyle ilgili kamu spotuna onay vermesine karşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve yargı aracılığıyla harekete geçti. TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, söz konusu karar hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verirken parti avukatları da RTÜK’ün kararı alan üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

RTÜK Üyesi Tuncay Keser, “İstanbul Aile Vakfı” isimli oluşumun düzenleyeceği “LGBT propagandasına dur de” etkinliğiyle ilgili kamu spotunun yayınlanmasına kurulun oy çokluğuyla onay verdiğini açıklamıştı.

Kadıgil, kamuoyunda tepkiyle karşılanan karar hakkında, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un yanıtlaması istemiyle Meclis soru önergesi verdi. “LGBTİ+’lara yönelik nefret ve ayrımcılık suçu içeren dezenformasyona dayalı bilgiler bulunan bu videonun yayınlanmasında nasıl bir kamu yararı gözetilmiştir?” sorusuna dikkat çekildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Öte yandan, söz konusu videonun yayınlamasına RTÜK tarafından onay verilmesi hakkında TİP, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Anayasa hükümleri kapsamında gerekli soruşturmanın yapılarak şüpheliler hakkında kamu davası açılması talebiyle hazırlanan suç duyurusunda, şu ifadeler yer aldı:

“Anayasada yer alan ve bağlayıcı nitelikte olan AYM ve AİHM kararlarıyla LGBTİ+ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artı) yurttaşlar için de geçerli olduğu açıkça ortaya konan ayrımcılık yasağı şikayet edilen kişiler tarafından ihlal edilmiş, kişilerin bu eylemi sonucu halkın farklı özelliklere sahip bir kesimi aşağılanmış, halk bu kesime karşı kin ve düşmanlığa tahrik edilmiş ve bunun sonucunda kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike ortaya çıkmıştır. Türkiye'de kamu otoritelerinin açıklama ve eylemlerin paralel olarak artan şekilde LGBTİ+ yurttaşlara yönelik nefret suçları artmaktadır. Örneğin sadece geçtiğimiz ağustos ayında Fatih’te Celal H, Ankara’da Derin S., İzmir’de C.S. cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri dolayısıyla öldürülmüş, Bursa’da otobüs durağında oturan trans kadına, saldırganlar yangın tüpüyle gaz sıkarak bunu eğlencesine yaptığını beyan etmiştir.

Bakan Yerlikaya açıkladı: İstanbul merkezli 10 ilde 'Sibergöz Operasyonu' Bakan Yerlikaya açıkladı: İstanbul merkezli 10 ilde 'Sibergöz Operasyonu'

'ŞİDDET BAŞVURULARI YÜZDE 240 ARTTI'

Geçen sene aynı şekilde İstanbul Saraçhane’de düzenlenen LGBTİ+ düşmanı nefret mitingi sonrası, SPoD’un (Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) LGBTİ+ Danışma Hattı’na gelen ayrımcılık ve şiddet konulu başvurular önceki yıla göre yüzde 240 artmıştır. Saraçhane’deki mitingle birlikte, LGBTİ+ Danışma Hattı’na gelen cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık konulu başvurular bir önceki aya göre yüzde 46, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli şiddet konulu başvurular ise yüzde 36 artmış, sosyal hizmet danışmanlığı yönlendirmeleri yüzde 220 artarken, ruh sağlığı danışmanlığı yönlendirmeleri yüzde 47 oranında yükselmiştir.”