Avcılar Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilerek İBB Meclisi’ne gönderilen imar planı notu değişikliği  İBB Meclisi ocak ayı oturumlarında görüşüldü. Avcılar’da 1999 depreminde hasar almış ve riskli yapı tespiti yapılmış binaların yenilenmesinin önünü açan plan notu düzenlemesi oy birliği ile kabul edildi.14 Ocak tarihli İBB Meclis oturumunda teşekkür konuşması yapan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Deprem gündemi ile ilgili buraya ikinci gelişimiz. Daha önce şikayet etmek istemiştik ama şimdi Avcılar halkının teşekkürlerini sunuyoruz. Avcılar, deprem olmadan yenilenecek, dönüşecek. Sizlerin bu yenilenmede büyük emekleri var” dedi.

“DİRENÇLİ BİR KENT İNŞA EDECEĞİZ”

Hançerli, meclis sonrasında da sosyal medya hesapları üzerinden görüntülü mesaj yayınlayarak Avcılar halkına müjdeyi duyurdu.  Hançerli şunları söyledi:

“Depreme karşı dayanıklı dirençli bir kent inşa etme mücadelemiz her yönüyle devam ediyor. Bu yeni plan notu değişikliği ile Avcılar’da  usulüne uygun yapılmış binaların tüm katları ile yenilenebilmesinin yolu açıldı. Bunu daha önce kooperatif binaları ve birçok bina için yapmıştık. Alamadığımız binalar vardı. O binalar için de Avcılarımıza müjdeyi vermiş olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Biz; dirençli, dayanıklı, güvenli bir kent inşa edilene kadar, riskli güvensiz yapılar son bulana kadar çalışarak Avcılarlı komşularımın güvenliğini konutlarda oturmalarını mutlaka sağlayacağız. Önümüze çıkan engelleri de şu ana kadar nasıl aştıysak bundan sonra da bir bir aşmaya devam edeceğiz. Avcılar’da kararlı bir duruş ve belediyecilik anlayışıyla güven oluşturduk. Oluşturduğumuz bu güvenle 448 bin Avcılarlı bir oldu. Güven ve birlikle daha güzel günleri mutlaka inşa edeceğiz.”