Hoca Ahmet Yesevi Vakfı'nın kurucusu olan araştırmacı - yazar Erdoğan Aslıyüce, hayatını kaybetti. 

Hayatını Türk Dünyası araştırmalarına adayan Aslıyüce'nin vefatı, Türk Dünyası'nda büyük üzüntüye neden oldu. 

78 yaşında hayatını kaybeden Erdoğan Aslıyüce’nin cenazesi yarın öğle namazında Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından, Ayazağa Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak.

ERDOĞAN ASLIYÜCE KİMDİR?

Erdoğan Aslıyüce 1946 yılında Kırıkkale'nin Delice ilçesinde doğdu. 1970 senesinde Makine Kimya Endüstrisi'nde çalışmaya başladı. Daha sonra 1982'de İstanbul Türk Metal Kurucu Başkanı olarak görev yaptı. 1996 yılına kadar kurumun İstanbul Şube Başkanlığı'nda bulundu. 1972 yılında arkadaşlarıyla birlikte Dur Yolcu gazetesini çıkardı. Bunun yanında 1980 senesinde Konya'da Konevi Dergisi'ni yayınladı. 1 Mart 1993 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nı kurdu. 1994 yılında Yesevi Yayıncılık Şirketi'ni açtı.

Ayrıca 1 Ocak 1994 tarihinden bu yana aylık olarak Yesevi dergisini  çıkarmaktadır. Öte yandan Erdoğan Aslıyüce Japonya, Çekoslovakya, İngiltere, Kanada, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Yugoslavya, Romanya, Tuva, Hakasya, Tataristan, Başkurtistan, Altay Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, İsviçre, Tayland, Sudan, Tayvan, Hong Kong, Kırgızistan, Özbekistan, İsrail, Arnavutluk, Moldavya, Gagavuz, Pridnestroya, Singapur, Suriye, Yakutistan gibi pek çok bölgeyi gezerek 25 farklı kitap yazmıştır.

ERDOĞAN ASLIYÜCE'NİN ESERLERİ

- Her yönüyle Kırıkkale 

⁠- Metal İşçilerinin Mücadele Tarihi 

- Genç İşçiler

- En büyük grev 

⁠- Adım Adım Türk Yurtları

- Turan’dan Kırım’a 

- Dört Kıta Sekiz Ülke

- Hücreden cümleye 

- Türkistan’dan Anadolu’ya Alpler 

⁠- Değişen Komşumuz Suriye 

- Türkiye’nin yüreği Kastamonu 

Irak Türkleri Derneği, yeni başkanını İstanbul'da seçti Irak Türkleri Derneği, yeni başkanını İstanbul'da seçti

- Türk’e gözaltı 

- Garip Türk’ün feryadı