Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Biz İstanbul’un taksi sorununa yaklaşırken bu iş yerel yönetime mi yarar merkezi hükümete mi yarar yaklaşımında değiliz. Sorunun çözülmesini istiyoruz. En önemli önceliğimiz vatandaşımızdır. Vatandaşa yarasın yeter” dedi.

TAKSİ SORUNUNA DAİR BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Uraloğlu, İstanbul’un taksi sorunu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin izni çıkan 2 bine yakın dolmuşun taksi dönüşümünü gerçekleştirmesini beklediklerini açıkladı.

İstanbul’daki taksi sorununa ilişkin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a açıklamalarda bulunan Bakan Uraoğlu, hükUmetin taksi artışı konusunda zorluk çıkardığı iddiasına karşılık şunları kaydetti:

'2 BİNE YAKIN DOLMUŞUN DA TAKSİYE DÖNÜŞMESİ İÇİN İZİN ÇIKTI'

“İstanbul’da toplu taşımada metrolar devreye girdi. Bu nedenle bazı toplu ulaşım araçları, eski fonksiyonunu kaybetti. Mesela dolmuşlar. Dolmuşların taksiye dönüşmesi kararı alındı. Bu kararı belediyeyle birlikte aldık. Bu dönüşümün bir kısmı gerçekleşti. Yaklaşık bin 700 dolmuş, taksiye dönüştü. 2 bine yakın dolmuşun da taksiye dönüşmesi için izin çıktı. Belediyenin bu süreci bir an önce bitirmesi gerekiyor. Bu süreç bittikten sonra İstanbul’un taksi ihtiyacını saptayıp yeni taksilerin hizmete girmesi sağlanır.”

Özgür Özel’den TİP’in Özgürlük Yürüyüşüne destek: Birlikte yürüyeceğiz! Özgür Özel’den TİP’in Özgürlük Yürüyüşüne destek: Birlikte yürüyeceğiz!

'NEDEN DOLMUŞLARIN DÖNÜŞÜMÜ BEKLENİYOR?'

Uraloğlu, "Neden dolmuşların dönüşümü bekleniyor? Neden hemen yeni taksilere onay verilmiyor?” sorusuna, “Şehir trafiğinin durumunu dikkate almak gerekir. Bir plan çerçevesinde bunu yapmak gerekir” diye yanıt verdi.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.