24 Mayıs’ta gerçekleştirilen etkinlikte saat 19.00’da Fatih Mahallesi Gündüz Çocuk Bakımevi önünden Göl kenarı Amfi Tiyatro’ya yapılan masal yürüyüşüyle festivalin başlangıç adımı atıldı. Masalı; müzik, resim, yoga ve sanatın çeşitli dallarıyla buluşturacak olan festival, bu yıl doğumun ve döngüsel yaşamın sembolü olan ağacı konu alıyor. 6 gün boyunca devam edecek olan festivalde geçtiğimiz yıllarda ‘Kuş Kanadında Masallar’, ‘Suyla Gelen Masallar’ teması işlenmiş ve çocuklardan yetişkinlere birçok kişi bu masallar etrafında bir araya gelmişti.

Etkinlikte açılış konuşmaları yapıldı ardından masal dinletileri izleyicilerle buluşturuldu. Festival  Manuş Baba konseri sonlandırıldı.

KEMAL ÇEBİ: 5 ASKERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, "Uluslararası Masal İstanbul Festivalimize 2021’de ‘Suyla Gelen Masallar’ ile devam etmiştik. Değerli Küçükçekmece’de yaşayan vatandaşlar, hayatında hiç masal dinlememiş çocuklarımıza masal kamyonu ile ulaşmış, masalların büyülü yolculuğuna onlarla birlikte çıkmıştık” dedi.

“FESTİVALİN, BARIŞA, KARDEŞLİĞE VE DAYANIŞMAYA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Bu temayı seçerken doğaya ve doğa sevgisine dikkat çekmek istediklerini belirten Çebi, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz festivalimizin teması ‘Ağaç Gölgesinde Masallar’ olarak belirlendi. Bu temayı seçerken doğaya ve doğa sevgisine dikkat çekmek, tüm insanlığı bu unsurlara daha fazla değer vermeye davet etmek ve farkındalık oluşturmayı hedefledik. Dünyanın dört bir köşesinden masal anlatıcıları Küçükçekmece'de buluşacak. 3’üncü Uluslararası Masalİstanbul Festivali ‘Ağaç Gölgesinde Masallar’ ile doğal ve kültürel miraslarımızın masallarla gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak istiyoruz. Festivalimiz uluslararası ün kazanmış, geleneksel hale gelmiştir ve her yıl devam edecektir. Bu vesileyle yaz mevsimini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde festivalde anlatılan ağaç masallarının umudumuzu bir ağacın gökyüzüne uzanan güçlü gövdesi gibi ayağa kaldırmasını, barışa, kardeşliğe ve dayanışmaya vesile olmasını diliyorum.”

ULUSLARARASI MASAL ANLATICILARI KONUK OLUYOR

Festivalde 6 gün boyunca yerli ve yabancı masal anlatıcıları, müzisyenler, edebiyatçılar, clown ve pandomim sanatçıları ilçenin 19 farklı noktasında Küçükçekmece’de yaşayan vatandaşlarla buluşarak, katılımcıları masal yolculuğuna çıkaracak. Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen festivalde yerel masal anlatıcılarının yanı sıra İtalyan, Fransız ve Güney Koreli alanında uzman anlatıcılar da Küçükçekmece’ye konuk olacak. Festivalin yönetmenliğini Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, sanat yönetmenliğini ise Nazlı Çevik Azazi yapıyor.