'Kafalarını keseriz' demişti! Adli kontrolle serbest 'Kafalarını keseriz' demişti! Adli kontrolle serbest

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun üniversiteler için "fuhuş yuvası" ifadesini kullanmasının ardından görevinden alınmasına yönelik talepler karşılıksız kaldı. Bir milletvekilinin kalbinin durmasına neden olan Meclis'teki saldırıyı da savunan Sofuoğlu’na, bu nedenle de henüz herhangi bir yaptırım uygulanmadığı öğrenildi.

CHP'DEN SORU ÖNERGESİ

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na “Üniversiteler fuhuş yuvası” diyen Sofuoğlu ile ilgili bir soru önergesi verdi. Sofuoğlu hakkında yürütülen işlemleri soran Bülbül ayrıca “Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, 06 Aralık 2022 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda çıkan tartışmada İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün başına yumruk atarak kalp ritminin bozulmasına ve yoğun bakıma kaldırılmasına neden olan AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık'ı etiketleyerek, ‘Adamın dibiymiş, anlayana anladığı dilden konuşmuş. Bu bir ecdat geleneğidir, elleri dert görmesin’ şeklinde sosyal medyada paylaşımda bulunmuştur” dedi. Bülbül, bu sözler nedeniyle de Sofuoğlu’nun cezalandırılıp cezalandırılmadığını sordu.

'KİMSE BÖYLE İNSANLARDAN GÜÇ ALIP...'

CHP’li Bülbül’e yanıt, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al’dan geldi. Sofuoğlu’nun, “Üniversiteler fuhuş yuvası” sözü nedeniyle sadece kınama cezası aldığını bildiren Al, “Elleri dert görmesin” sözleri içinse soruşturma başlatıldığını fakat bu soruşturmanın henüz tamamlanmadığını kaydetti.

Üniversitelerin öğrencileri anında harekete geçerek cezalandırdığını fakat söz konusu tartışmalı akademisyenler olunca hareket etmediğini bildiren Bülbül, “Bu kararlar kabul edilemez. Üniversite yönetimi bir an önce harekete geçmeli ve etkin yaptırımlar uygulamalıdır. Böyle olmalı ki kimse böyle insanlardan güç alıp benzer hukuksuzluklara imza atmamalı” diye konuştu.