Görevinin sona ermesiyle kendisine yakın isimler bir bir kızağa çekilirken, eski Bakan Süleyman Soylu, Adnan Menderes'in idamının yıldönümünden bir gün önce imalı bir paylaşımda bulundu. Soylu'nun, bu paylaşımı ile "mesaj verdiği" yorumları yapıldı.

DEVİR TESLİM TÖRENİNDEKİ BAKIŞI HALA AKILLARDA

Devir telsim töreninde Soylu'nun Ali Yerlikaya'ya bakışı objektiflere böyle yansımıştı.

Koltuğunu Ali Yerlikaya’ya devretmesinin ardından, İçişleri Bakanlığı’nda kendisine yakın çok sayıda ismin kızağa çekildiği bugünlerde Süleyman Soylu’dan dikkat çekici bir paylaşım geldi.

MANİDAR PAYLAŞIM

Eski Bakan Soylu, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edildiği günün yıl dönümü öncesinde manidar bir paylaşım yaptı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gelişmiş bir Türkiye istemeyenler, Bağımsız ve güçlü bir Türkiye istemeyenler, Huzurlu ve refah içinde bir Türkiye istemeyenler… Topu yalan olan iftiralarla saldırdılar, Talimatla darbeyi yaptılar, Milletin adamlarını kıydılar, Ve bir devri bitirdiklerini zannettiler” ifadelerini kullandı.

Soylu paylaşımının devamında, “Millet, yitiklerinden sonra da inat ve inançla yoluna devam etti. Onları hep sevdi ve sahip çıktı. Gelecek nesillere sevgilerini emanet etti” diye yazdı.

Soylu’nun Menderes’i andığı paylaşımında, kullandığı ifadeler, okuyanlar tarafından manidar karşılandı. Söz konusu paylaşıma, Soylu’nun kendisini Demokrat Parti’nin asılan liderleriyle özdeşleştirip, devrinin bitmediğini ima ettiği yorumları yapıldı.

YAKIN İSİMLER KIZAĞA ÇEKİLDİ

Yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın göreve gelmesinin ardından eski bakan Soylu’ya yakın birçok isim tasfiye edildi.

Başta Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz olmak üzere, çok sayıda üst düzey emniyet müdürü görevden alınmıştı.

Görevden alınanların çoğunluğunun eski bakan Süleyman Soylu’ya yakın olarak tanınan isimler olması dikkat çekmişti.

Emniyet teşkilatındaki görevden almaların ardından, valilerde de durum aynı oldu.

Akşener'in viral enfeksiyon geçirdiği açıklandı Akşener'in viral enfeksiyon geçirdiği açıklandı

57 ilin valisi değişirken, 16 ilin valisi de “vali-mülkiye başmüfettişliği”ne getirildi. Merkeze çekilen 16 ismin, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yakınlığı biliniyordu.

SOYLU’YA YAKIN SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ TUTUKLANDI

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olduğu öne sürülen suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın tutuklanması da dikkat çekmişti. Kaplan’ın gözaltına alınması ve tutuklanması sürecinde en çok konuşulan isimlerden biri de Süleyman Soylu olmuştu.

Kaplan, 15 Temmuz gecesi, Soylu’nun kuzeni ile birlikte TRT binası önünde uzun namlulu silahlarla verdiği pozla gündeme gelmişti.

Kaplan ayrıca, üst düzey bir yargı mensubuna lüks araç ve villa almasıyla da günlerce kamuoyunun gündeminden düşmemişti.