Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, yandaş gazeteci Hacı Yakışıklı'nın, "Devlet Opera ve Balesi diye bir şeyin olmasına karşı çıkarım, kültürümüzde olmayan şeyi devlet niye sahipleniyor?" çıkışına yanıt verdi. Mumcu, "Düşündüğünüzün aksine köklü bir opera ve bale geleneğine de sahibiz" dedi.

Daha önce pek çok kez sanatı ve sanatçıları hedefine alan ve devletin uçağıyla umre ziyareti yaptığı ortaya çıkan TV100 yazarı Hacı Yakışıklı’nın hedefinde bu sefer de bale var. 

"BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE OLMAYAN ŞEYİ..."

Yakışıklı bugünkü yazısında “Çocuklarınızı baleye göndermeyin diyebilirim, gidilmemesini tavsiye edebilirim. Ama ötesine geçemem; gidenlere ‘hakaret’ edemem, onları ‘ilkel, çağdışı’ diye yaftalayamam! Yalnız ben ‘Devlet Opera ve Balesi’ diye bir şeyin olmasına karşı çıkarım. Bizim kültürümüzde olmayan bir şeyi koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti niye sahipleniyor?” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN FLAŞ YANIT

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, Yakışıklı'yı sosyal medya hesabından etiketleyerek şu ifadeleri kullandı: 

"Hacı Bey, sanat evrenseldir ve devlet sanatı destekler.

Türk kültüründe seyirlik oyunlar önemli bir yer tutar.

Osmanlı, devlet geleneğinin önemli bir ayağı olan sanatı himaye etme, sanatçıyı koruma ve destekleme konularında hâmilik sıfatı ile sanatçılara ve sanat kurumlarına karşı maddi ve manevi olarak büyük bir destek vermiştir.

Düşündüğünüzün aksine köklü bir opera ve bale geleneğine de sahibiz. 1800’lü yıllardan itibaren Osmanlı padişahlarımız, dünyaca ünlü bestecileri kadim kültür başkentimiz İstanbul’a davet ederek pek çok opera ve bale eserinin bu topraklarda sahnelenmesinin önünü açmıştır.

Kıymetli kurumlarımızla sanat ve sanatçıları desteklemeye devam edeceğiz.

Uyarılar peş peşe geldi! THY açıklama yaptı: Seferler iptal Uyarılar peş peşe geldi! THY açıklama yaptı: Seferler iptal

Yeni sezonda temsillerimizin birinde sizi de @haciykk misafir etmek isterim."