Avustralya’dan koalalar için ek 35 milyon dolar

Ülke hükümetinden yapılan açıklamada, Avustralya'nın koala habitatını korumak ve savunmasız türlerin azalmasını yavaşlatmak için önümüzdeki dört yıl içinde ek 35 milyon dolar harcayacağı belirtildi.

Yaşam 29.01.2022, 16:10
Avustralya’dan koalalar için ek 35 milyon dolar

Avustralya'ya özgü keseliler, orman yangınları, hastalıklar ve araçlar tarafından yok edildi ve sayıları vahşi doğada yaklaşık 330 binden 100 binlere düştü.

Başbakan Scott Morrison yaptığı açıklamada, "Koalalar Avustralya'nın en sevilen ve en çok tanınan simgelerinden biridir ve onları gelecek nesiller için korumaya kararlıyız" dedi.

GÜNÜN 18 SAATİ UYKUYLA GEÇİYOR

Yeni paket, hükümetin koala yatırımını 2019'dan bu yana 51 milyon doların üzerine çıkaracak ve habitat restorasyonu, nüfusu araştırmak ve koala sağlığı konusundaki araştırmaları genişletmek için harcanacak.

Dünya Yaban Hayatı Fonu tarafından yaptırılan bir araştırma, 2019 ve 2020'de 60 binden fazla koalanın orman yangınlarından öldüğünü, yaralandığını veya bir şekilde etkilendiğini tahmin ediyor.

Koalaların yaşam alanları çoğunlukla okaliptüs ormanlarında ve kıyı kenarlarındadır. Genellikle 20 yıla kadar yaşarlar. Yavrularını bir kese içinde taşırlar ve günde 18 saate kadar uyurlar. (Reuters)

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu