Diyanet Vakıf-Sen''den öneri: Yılbaşında kutlama yapan camide çalışsın

''Yılbaşında kutlama yapan camide çalışsın'' Türk Diyanet Vakıf -Sen Genel Başkanı Nuri Ünal yılbaşında corona virüs yasaklarını ihlal edeceklerle ilgili ilginç bir öneride bulundu. Ünal “Yılbaşında, yasağı dinlemeyip ihmal eden, eğlence mekanlarında toplanan insanları camii hizmetlerinde çalıştıralım” dedi.

Yaşam 28.12.2020, 17:56 28.12.2020, 17:56
Diyanet Vakıf-Sen''den öneri: Yılbaşında kutlama yapan camide çalışsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, corona virüs pandemisi nedeniyle yılbaşında kutlamaların yasak olduğunu açıkladı.

Türk Diyanet Vakıf – Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’dan da yasakları delenlerle ilgili öneri geldi.

Ünal, yasağı delen yurttaşların 1 gün boyunca camide çalıştırılmasını isteyerek, şunları söyledi:

*Ülkemizde  son alınan kararla hafta sonları cuma akşamından pazartesi sabahına kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yılbaşı münasebeti ile de bu yasak 4 gün olarak belirlendi. Tabii herkes bu kurallara harfi harfine uymuyor. Kimisinin geçerli sebepleri olduğu için sokağa çıkıyor, kimisi ise keyfiyetten dışarılarda geziyorlar. İşte bizde diyoruz ki keyfi olarak boş yere sokağa çıkıp yasağı dinlemeyen ve güvenlik güçlerini zor durumda bırakan bu insanları camii, mescit gibi ibadethanelerimizde zaruri olarak 1 günlüğüne çalıştıralım. Camilerimizin temizliğinde olur, bakımlarında olur veyahut camii görevlisinin belirleyeceği bir işte çalıştırılabilirler.

"EĞLENCE MEKANLARINDA TOPLANANLARI CAMİDE ÇALIŞTIRALIM"

*Ülkemizde 90 binden fazla camii mevcut ve bu dini mekanlarımızın personel ihtiyaçları var. Din görevlilerimizin çoğunluğu, camii ve mescitlerimizin ihtiyaçlarının aksamaması ve namaz kılmaya gelen insanların mağdur olmamaları için temizlik, bakım- onarım gibi işleri kendileri üstleniyor. Sokağa çıkma yasağını dinlemeyip, yasa ihlali yapan vatandaşlarımız da hiç değilse faydalı bir iş yapmış olurlar. Bu aynı zamanda bir kamu hizmetidir. Buradan yetkililerimize sesleniyorum: Yılbaşında, yasağı dinlemeyip ihmal eden, keyfiyetten ve boş yere sokaklarda dolaşan, eğlence mekanlarında toplanan insanları camii hizmetlerinde çalıştıralım. İnanın kendileri de bu işten dolayı sevineceklerdir. İşin hem sevap kazanma yönü var hem de devletin bir işinde görev alma yönü var. Faydasız bir işi faydalı bir işle kapatabilirler.

“ALKOL ALANI NİYE CAMİYE ALALIM SORUSU AKLA GELEBİLİR”

*Vatandaşlarımızın da bu çağrımızı haklı bulacaklarına düşünüyorum. Ha şunu diyebilirsiniz alkol alan, eğlence mekanlarında gün geçiren insanları camiye neden alalım sorusu akla gelebilir. İşte burada o insanlar camilerimizde, mescitlerimizde görev alsınlar ki hatalarını anlasınlar. Bu onlar için büyük bir fırsattır.


(ANKA)

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu