Havrita’ya hayvanseverlerden büyük tepki: Katliam yapılıyor

“Havrita” adlı internet uygulamasında sokak köpeklerinin yerleri gösteriliyor. Ancak şimdi Havrita’ya hayvanları hedef gösterdiği ve ölümlerine sebebiyet verdiği gerekçesiyle sosyal medya üzerinden büyük tepki gösteriliyor.

Yaşam 22.08.2022, 12:36
Havrita’ya hayvanseverlerden büyük tepki: Katliam yapılıyor

Kullanıcıların sokakta yaşayan köpeklerin yerlerini harita üzerinde işaretledikleri uygulamanın kapatılması için harekete geçen İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gülsaniye Ekmekçi, “Antalya Muratpaşa’da çok sayıda işaretleme yapıldı. Ardından parkta 8 - 10 köpek zehirlendi. Uygulamanın tamamen kapatılması gerekiyor. Türkiye Barolar Birliği bünyesinde Hayvan Hakları Komisyonu olarak dava açmak için karar aldık” dedi.

‘İYİ NİYETLİ DEĞİL’

Milliyet'te yer alan habere göre, Havrita - Başıboş Köpek Haritası’nın sözcüsü Avukat Devrim Koçak ise Havrita’nın “Burada köpekler gösterilmiş, gidin zarar verin” gibi bir çağrısı olmadığını söyledi. Koçak, “Suçlamayı reddediyorum. Bir müptezel, köpeğe kötülük yapmak istiyorsa haritadan bakayım demez. Uygulamanın amacı, başıboş köpek çetelerini, saldırılarını yaşayan kişiler tarafından uygulamaya girilerek bölgenin gösterilmesi” diye konuştu. İşaretlemelerin iyi niyetli olmadığını vurgulayan Ekmekçi de “Havrita sokaktaki hayvanların toplatılıp öldürülmesini isteyen kişilerin oluşturduğu bir uygulama. İşaretlenen yerdeki köpek öldürme vakaları duyuyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun uygulamaları kapatma yetkisi var.”

Havrita'da işaretlenen sokak köpekleri öldürülüyor” tartışması

HARİTADA 5 BİNE YAKIN BİLDİRİM VAR

Havrita’da 4 bin 657 bildirim var. Haritada bazı noktalarda ‘köpek saldırısı’, bazı noktalarda ‘başıboş köpek çeteleşmesi’ uyarıları veriliyor.

Diğer uyarılar ‘hastane/park/okul/ sosyal alan’, ‘köpek sebepli kaza’ ve ‘doğal hayat tehdidi’ şeklinde. Haritada köpek işaretiyle paylaşılan uyarılarda köpeklerin görüldükleri yerlere ilişkin görüntüler paylaşılabiliyor. Uygulamada “Havrita, başıboş köpekleri, şahısları, kuruluşları hedef göstermez” deniliyor ve suç halinde cezai sorumluluğun kullanıcıya ait olduğu belirtiliyor.

‘İŞARETLENDİKTEN SONRA ÖLDÜRÜLÜYOR’

Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı Başkanı Erman Paçalı: “Havrita sahipsiz hayvanlar katliam planlama merkezi gibi çalışıyor. Kurulduğundan beri katliamın merkezinde. Hayvanlar bu uygulamada işaretlendikten hemen sonra katlediliyor. Bunun için adeta bir ekip çalışıyor. Üstelik uygulama yer sağlayıcıymış gibi BTK tarafından sertifikalandırıldı.” Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Fatma Biltekin de platformun hayvanları korumaya çalışan hak savunucularını da hedef gösterdiğini söyledi.

Yorumlar (0)
27
açık