İlginç çalışma: Maymunlar, ortak bölgedeyken diğer türlerin 'aksanını'benimsiyor 

Araştırmacılar, insan aksanının zamanla değişmesi gibi, maymunların da iletişimi geliştirmek için başka bir türün "aksanını" kullandıklarını söylüyor.

Yaşam 27.05.2021, 18:20
İlginç çalışma: Maymunlar, ortak bölgedeyken diğer türlerin 'aksanını'benimsiyor 

Bilim insanları, Amazon'daki sincap büyüklüğündeki primat türünün 15 grubunun davranışını araştırdı. 

Bu türler, alaca tamarinler (Saguinus bicolor) ve kırmızı elli tamarinler (Saguinus midas).

BİRBİRLERİNİN ÇAĞRILARINI BENİMSİYORLAR

İnsanlardan farklı olarak, diğer primatlar çeşitli diller kullanmazlar. 

Bunun yerine, ses repertuarlarında yırtıcı hayvan uyarıları ve çiftleşme önerileri gibi çeşitli bağlamları kapsayan sabit sayıda "çağrı" var. Anglia Ruskin Üniversitesi'nde evrimsel biyoloji doçenti olan çalışmanın yazarı Dr. Jacob Dunn, yeni çağrıları öğrenemeyeceklerini söyledi.

Davranışsal Ekoloji ve Sosyobiyoloji dergisinde yayınlanan araştırmada akustik profilin kayıtlarını veya iki türün seslerini üç yerde karşılaştırıldı ve kırmızı elli tamarinlerin paylaşılan bölgedeki komşularının çağrılarını benimsediğini keşfettiler.

‘BÖLGESEL ANLAŞMAZLIKLARI ÇÖZMEK İÇİN’’

Dunn, "Kırmızı elli tamarinin çağrısı, daha çok alaca tamarine benziyor - ve bunu yapmalarının sebebinin, bu paylaşılan alanda olduğunuzda ve yakın akraba bir tür olduğunuzda, gelmenizin çok muhtemel olduğunu düşünüyoruz” dedi. Dunn ayrıca, "Bölgesel anlaşmazlıkları düzenleyebilmeniz için bu diğer tür tarafından anlaşılabilecek bir çağrıya ihtiyacınız var" şeklinde ekledi.

(Guardian, Çeviri:Polemikhaber)
 

Yorumlar (0)
26
açık