KDV oranları düşüyor: Bazı ürünlerde tamamen kaldırılabilir

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından lüks sayılmayan ürünlerde KDV oranlarının aşağı çekilmesi için yürütülen çalıştayda sona gelindi.

Yaşam 24.01.2022, 09:50 24.01.2022, 09:59
KDV oranları düşüyor: Bazı ürünlerde tamamen kaldırılabilir

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 'çok ses getireceğini'  söylediği ve tüm sektörleri ilgilendiren, kapsamlı bir Katma Değer Vergisi (KDV) düzenlemesine gidiyor.

LÜKS SAYILMAYAN ÜRÜNLERDE KDV TAMAMEN KALDIRILABİLİR

Gelir İdaresi Başkanlığı'nda odalar, sektör temsilcileriyle yapılan çalıştayda temel gıda ürünleri; peynir, yağ, süt, et, yumurta, bebek maması, hijyenik ped gibi lüks sayılmayan ürünlerde KDV'nin tamamen kaldırılması talebi ön plana çıktı.

KDV'nin sadeleştirilmesi, istisnalar, indirimler ve iade süreçlerine ilişkin çalışma hız kazandı. Öncelikle üzerinde durulan konu yüzde 18'lik KDV'nin düşürülmesi temel ihtiyaçlarda da verginin sıfırlanması yönünde.

ORAN DENGESİZLİĞİNİN  GİDERİLMESİ HEDEFLENİYOR

Sabah gazetesinin haberine göre, Gıda, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarda KDV oranlarında yapılacak düzenlemeyle fiyat etiketlerinde düşüş sağlanması hedefleniyor.
Meyve ve sebzede tarladan çıkış ile perakende satış arasındaki oran dengesizliğinin de giderilmesi hedefleniyor. Bunun ortadan kalkması için de toptan mal, perakende ve hizmet tesliminde tek oran KDV uygulanması planlanıyor.
Mevcut uygulamada tarladan çıkış yüzde 1, perakende satışta yüzde 8 KDV alınıyor. Sektör temsilcileri, elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlardaki vergilerin de indirilmesini talep ediyor.

'TEMEL İHTİYAÇTA KDV SIFIRLANSIN'

Tüketici Konfederasyonu temel ihtiyaçlarda KDV'nin komple kaldırılmasını, bazı sektör temsilcileri de gıdada tek bir KDV oranı uygulanıp yüzde 1'e çekilmesini istiyor.
Pakette yatırımcıyı teşvik eden, tüketicinin de alım gücünü artıran tedbirler olacak. KDV, hâlihazırda 1,8 ve 18 olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanıyor. Farklı KDV rakamlarının uygulanması sorunlara neden oluyor.

Yorumlar (0)
20
açık