Mersin'de çıkan yangın Akkuyu’ya ilerliyor

Mersin'de çıkan yangında rüzgarında etkisiyle yön değiştirdi. Akkuyu Nükleer Santrali'ne doğru ilerlerken alevler, inşaatının bulunduğu Büyükeceli girişindeki tüneller bölgesine ulaştı. Öte yandan ikinci gününde devam eden yangın, Silifke ilçesine sıçradı.

Yaşam 08.09.2022, 08:10 08.09.2022, 11:29
Mersin'de çıkan yangın Akkuyu’ya ilerliyor

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli mevkiinde saat 07.13’te başlayan orman yangınına saat 07.20 itibariyle ilk müdahale yapıldı. Yangını kontrol altına alma çalışmaları; 11 uçak, 29 helikopter (9 adet Milli Savunma Bakanlığı, 5 adet İçişleri Bakanlığı Rezerv Güç) 138 arazöz, 15 dozer, 850 personel ile devam ediyor.

AKKUYU’YA İLERLİYOR

Akşam saatlerinde rüzgarın etkisini artırması, kuzey-güney yönünde esmesi nedeniyle yangın yön değiştirerek Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının bulunduğu bölgeye doğru ilerlemeye başladı.

Alevler, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının bulunduğu Büyükeceli girişindeki tüneller bölgesine ulaştı. Tünellerin ilk bölümünde yangının devam ettiği bildirildi.

YOL VE TÜNELLER TRAFİĞE KAPATILDI

Rüzgarın etkili olması nedeniyle yangın ilerleyişini sürdürüyor. Yangın nedeniyle Silifke-Antalya yolu trafiğe kapatıldı, Yeşilovacık’tan itibaren ileriye geçişlere izin verilmiyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından “Devlet Yolu Büyükeceli mevki, yangın sebebiyle taşıt trafiğine kapatılmıştır. Transit trafik Aydıncık- Gülnar, Gülnar- Silifke güzergahından sağlanacaktır. Aydıncık- Silifke Devlet Yolu 24- 33. kilometreleri arasında yer alan Karayar ve Eceli 1-2-3 tünelleri taşıt trafiğine kapatılmıştır” açıklaması yapıldı.

OTEL TAHLİYE EDİLDİ

Yeşilovacık’ta bulunan bir tatil köyündeki otel tahliye edildi. İtfaiye kamerasına yansıyan görüntülerde bir itfaiye görevlisinin, “Otel tahliye edildi. Nükleer'in ekipleriyle beraber müdahale etmeye çalışıyoruz” dediği duyuluyor.

'110 HANEDE 450 VATANDAŞIMIZI TAHLİYE ETTİK'

Orman yangınıyla ilgili bölgede incelemelerde bulunarak, söndürme çalışmalarını yakından takip eden Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, son durumla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bölgeye has aşırı rüzgarın hızının şu an itibariyle yavaş yavaş azalmaya başladığını kaydeden Pehlivan, “Mücadeleye yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Tabi henüz kontrol altına aldık diyemiyoruz ama havadan ve karadan bütün ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah öngörülen kısa süre içerisinde söndürmeyi başarırız. Çalışmalar bu noktada devam ediyor. Şu an itibariyle mahallerimizde ve yerleşim yerlerimizde bir sıkıntı yok. İlk etapta yerleşim yerlerine yönelik tedbir alınmıştı. Alınmaya da devam ediyor. 110 hanede 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Daha çok şu an kuzeydoğu istikametine yayılım söz konusu. Ona da gerekli müdahaleler yapılıyor” ifadelerini kullandı.

'YERLEŞİM YERLERİYLE BİR SORUN YOK'

Yerleşim yerlerindeki hanelerle ilgili herhangi bir problemin olmadığını, sadece ormanlık alan içerisinde bir metruk binanın yandığını söyleyen Pehlivan, şu bilgileri verdi:

“Şu an itibariyle hummalı bir söndürme çalışması sürdürülüyor. Bu çerçevede 18 helikopter, 6 uçakla yangına müdahale ediliyor. Bu helikopterler içerisinde Orman Genel Müdürlüğümüze, Jandarma Genel Komutanlığının, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yönlendirilenler var.

Ayrıca 81 arazöz şu anda alanda yangın söndürme çalışmalarını devam ettiriyor. Bütün bu ekiplerde çalışan personel sayımızda 524. Başta orman olmak üzere AFAD ve itfaiye personellerimiz de var. Bu süreçte vatandaşlarımızı tahliye ettiğimizi söyledik.”

'AFET KOORDİNASYON İLE İRTİBAT HALİNDEYİZ'

Yangının başından itibaren afet koordinasyon merkezimizi kurdukları bilgisini de veren Vali Pehlivan daha sonra şunları söyledi:

“Ankara'da da İçişleri Bakanlığı Gamer bünyesindeki afet koordinasyon merkeziyle irtibat halindeyiz. Vatandaşlarımızın sorunsuz bir şekilde toplanmaları sağlandı. Sonra da iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındılar. Akşam saatlerinde evlerine dönme konusunda risk devam ederse barınmalarıyla ilgili de Gülnar merkezde 460 kapasiteli pansiyonlarımız hazır hale getirildi.”

5 PERSONEL YARALANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasında, orman yangınında 5 Orman Genel Müdürlüğü personelinin yaralandığı, tedavilerinin yapılmak üzere sağlık kurumlarına sevk edildiği bildirildi.

20 YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bilgilendirmesinde, “7 Eylül 2022 tarihinde ülkemiz genelinde 13 orman yangını, 9 kırsal alan yangını çıkmıştır. Bu yangınlardan 20’si kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları sürmektedir. Mersin/Gülnar ve Manisa/Soma’da çıkan orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir” denildi.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NDAN HELİKOPTER DESTEĞİ

Aalevleri kontrol altına alma çalışmalarına Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan helikopterlerle destek verildiği belirtildi. Konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Mersin’in Gülnar ilçesinde devam eden orman yangınını söndürme çalışmalarına Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ile destek sağlamaya devam ediyoruz” denildi.

YANGIN SİLİFKE’YE SIÇRADI

Orman yangını, Silifke ilçesine sıçradı. Silifke ilçesine bağlı Hırmanlı Mahallesi’ndeki evler tedbir amaçlı boşaltıldı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangını kontrol altına almak için çalışmaların aralıksız devam ettiği bildirildi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, orman yangını ile ilgili açıklamada bulundu. Yangına müdahale ve tahliyeler hakkında bilgilerin yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mersinin Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde bu sabah saatlerinde çıkan orman yangınına müdahale çalışmaları Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, itfaiye ve destek illerden toplam 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz (su tankeri dahil), 15 dozer ve 850 personel ile sürdürülmektedir.

Yangın söndürme çalışmaları Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Müdahale Planı çerçevesinde yürütülmektedir.

Bölgede 8 adet ambulans, 2 UMKE timi ile toplam 34 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır. Yangında etkilenen 20 kişiden 15inin tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bölgedeki çalışmalara destek vermek üzere, Adana ve Niğde İl AFAD ekipleri ile 1 Mobil Koordinasyon TIR’ı görevlendirilmiştir.

Jandarma Komutanlığı’ndan 100 personel güvenlik ve tahliye çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Tedbir amaçlı, Gülnar Büyükeceli Mahallesi’nden 110 konutun (450 vatandaş) Büyükeceli Ortaokulu bahçesine tahliyesi gerçekleştirilmiş olup, tahliye edilen vatandaşlarımız evlerine geri dönüş sağlamıştır.

Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi, Gülnar Koçaşlı Mahallesi, Silifke Yeşilovacık ile Gülnar Dedeler Mahallesi Acarlı Mevkiinde toplamda 370 vatandaşımız tahliye edilmiştir. Tahliye olan vatandaşlarımızın olası barınma ihtiyacı için toplamda 843 kişilik barınma tesisi planlaması yapılmıştır.

Alınan tedbirler çerçevesinde yangın, şu an itibarıyla yerleşim yerlerini tehdit etmemektedir. Yangın bölgelerinde gerekli tedbirler alınmış olup bölgelerdeki çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz.”

Yorumlar (0)
16
açık