Meteoroloji saat vererek uyardı: Buzlanma, don ve çığ...

Meteoroloji'den yapılan değerlendirmelere göre birçok bölgede kuvvetli yağış ve rüzgar beklenirken yurt genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Gün içinde yurdun büyük bölümünde etkili olacak soğuk havayla birlikte buzlanma, don ve çığ gibi olumsuzluklara karşı uyarı da geldi.

Yaşam 30.01.2022, 10:11
Meteoroloji saat vererek uyardı: Buzlanma, don ve çığ...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Bursa, Bilecik, Ordu, Giresun, Erzurum, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Antalya'nın doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların; Güney Ege kıyıları ile Akdeniz'in kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak, Antalya çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Ülke genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU'DA SICAKLIK ARTIYOR

İç Anadolu Bölgesi'nde 2 ila 5 derece artacağı sıcaklığında diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, genellikle güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN DON, BUZLANMA VE ÇIĞ UYARISI

Yağışların Antalya'nın doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ riski bulunuyor. Ülke genelinde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor. Meteoroloji, kuvvetli yağış, rüzgar, çığ, buzlanma ve don nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıyor.
Yorumlar (0)
23
açık