Otobüsçülerden 'zam' isyanı: Sektör en pahalı yolları kullanmaya mecbur bırakılıyor!

Yeni yılla beraber birbiri ardına gelen zamlar devam ederken maliyet artışları yüzde 100’e dayanan karayolu yolcu taşımacılığı sektörü de bilet fiyatlarında yüzde 50'ye yakın zam talep ediyor.

Yaşam 03.01.2022, 09:37
Otobüsçülerden 'zam' isyanı: Sektör en pahalı yolları kullanmaya mecbur bırakılıyor!

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketler zam için sıraya girdi. Sektör temsilcileri yüzde 50 zam ve KDV indirimi talebiyle Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmeye hazırlanıyor.

‘BU ZAMLAR SEKTÖRÜ ÖLDÜRDÜ’

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, sektörün bütün ana giderlerine zam geldiğini hatırlatarak "Bu zamlar sektörü öldürdü" dedi. Özcan, “Mazot 13 lira olur mu? Köprü ücretleri de çok fazla arttı. Bu şartlar altında teker dönmez. Böyle giderse firmalarımızın birçoğu yıl sonunu göremez, 337 firmamız var yıl, sonu 200’e kadar düşer. Sektörün ayakta kalması için en az yüzde 50 zam yapılması gerekiyor. Bakanlıkla ocak sonuna doğru görüşmemiz var, taleplerimizi ileteceğiz" diye konuştu.

‘ACİLEN ZAM YAPILMALI’

Ulaştırma Bakanlığı’nın açıkladığı fiyat tarifesi gereğince 4 ay dolmadan fiyat değişikliği yapamadıklarını söyleyen Tüm Otobüsçüler Federasyonu başkanı Mustafa Yıldırım ise şunları belirtti:

“Bu 4 aylık fiyat tarifesi açıklandığında motorin 7 liraydı şimdi 13’e dayandı. Acilen bir güncelleme gerekiyor. Biz devlet tarafından desteklenen havayolu ve demiryolu ile rekabet ediyoruz, biz de vatandaşa hizmet veriyoruz, neden bize akaryakıtta vergi iadesi yok? Uzak mesafede 100 milyon yolcumuzu havayolu çaldı, İstanbul-Ankara gibi mesafelerde de hızlı tren çaldı. THY ve TCDD’ye indirimler uygulanırken bizim sektörümüz en pahalı yolları kullanmaya mecbur bırakılıyor.”

‘HİÇBİR İŞ KOLUNDA MAKİNANIN DÜZENLİ VERGİSİ OLMAZ’

Sektör mensuplarının zam taleplerini tam olarak yansıtamayacaklarını söyleyen Yıldırım, yüzde 18’lik bir zam ve KDV indirimi beklediklerini belirtti. Yıldırım ayrıca, “Hiçbir iş kolunda makinenin düzenli vergisi olmaz. Biz neden iş yaptığımız otobüslerimize her yıl düzenli olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödüyoruz?” diye konuştu.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu