Pasif içiciliğin de pasifi var: Sigara içenin kıyafetine bile dokunmayın  

Yaşam 19.08.2022, 13:05
Pasif içiciliğin de pasifi var: Sigara içenin kıyafetine bile dokunmayın  

Pasif içiciliğin kötü etkileri olduğu bilinse de, sigara içen birinin kıyafetlerine dokunmak bile potansiyel olarak kansere neden olabilir.

ABD merkezli Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından yürütülen yeni bir araştırma, eşyalar ve giysiler üzerinde ‘üçüncü el duman’ olarak adlandırılan dumanın, toksinlerden bulaşma nedeniyle kansere neden olabileceğini keşfetti.

KORKUTAN BULGULAR

Araştırma ekibi daha önce içeride sigara içmenin etkilerini incelemiş ve yüzeylerin tehlikeli toksinler taşıyan kalıntıları emebildiğini ve kalıcı olduğunu buldu. Environmental Science & Technology dergisinde yayınlanan çalışmanın bir parçası olarak incelenen, toksinlerin havada nitröz asit ile reaksiyona girmesi sonucu tütüne özgü nitrozaminler oluşturuluyor.

Yüzeylere ve havaya dokunmak, partikülleri teneffüs etmek veya toz yutmak, bunların vücuda girme yolları arasındadır ve burada temastan sonra günlerce kalabilirler. Örneğin, dumanlı çarşaflarda uyumak, bu kimyasallara maruz kalmanın bir yöntemidir. Berkeley’de laboratuvar kimyageri olan Hugo Destaillats, "Bu kimyayı 2010'da ilk tanımladığımızdan beri, birkaç çalışma iç mekan yüzeylerinde ve çöken tozlarda zararlı maddelerin varlığını daha da gösterdi" dedi. (New York Post) 

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu