SGK'dan ölüden borç istedi!

SGK, dul maaşı alan C.B.'yi Kasım 2021 vefatının ardından borçlu çıkardı. Son 5 yıllık incelemede 1 ile 38 TL arasında değişen rakamlarda toplam 1642 lira fazla ödeme tespit edildiğini belirten SGK, varislerden bunu ödemelerini, aksi halde icra yoluyla tahsil edileceğini bildirdi.

Yaşam 14.05.2022, 13:36
SGK'dan ölüden borç istedi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dul maaşı alan C.B.'nin vefatının ardından çocuklarına tebligat göndererek, geriye dönük 5 yıllık incelemede fazla ödeme yapıldığının tespit edildiğini ve 1 ay içinde ödenmesini istedi. Ödemenin yapılmaması halinde icra yoluyla tahsil edileceği belirtildi.

BORÇ BİLDİRİM BELGESİ

paradurumu.com'da yer alan habere göre; Bağkur’dan dul maaşı alan C.B.'nin 30 Kasım'da vefatının ardından çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 20 Nisan tarihli Borç Bildirim Belgesi gönderdi. Söz konusu belgede, tahakkuk ettirilen borç miktarının Nisan 2022 tarihi itibarıyla 1.642 lira ve ödeme süresinin de tebliğ tarihinden itibaren bir ay olduğu belirtildi.

'FAZLA' VE 'YERSİZ' ÖDEMELER

‘Sebebi’ bölümünde ise ‘emekli veya hak sahibinin vefat etmesi – VEFAT’ yazılı olan tebligatın bilgi bölümünde şu satırlar yer aldı: “Bu belge ile yukarıda tarihi, mahiyeti ve miktarı yazılı olan borç tebliğ edilmiş olup, 5510 sayısı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 96’ncı maddesine istinaden hazırlanan fazla veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre ödenmesini rica…”

SÜRESİNDE YATIRMAYANA İCRA TAKİBİ

Tebligatın not bölümünde de “Bu belgede belirtilen borcun ödenmemesi halinde, sürenin bitiminden itibaren 5 iş günü içinde, alacağın hükmen tahsili için, alacak takip dosyası Kurumu temsile yetkili hukuk birimine gönderilir” satırları yer aldı.

VEFAT SONRASI İNCELEME

Tebligatı alan vefat eden C.B.'nin çocuklarından K.B., durumu SGK’ya sorduklarında ‘vefat tarihinden itibaren geriye 5 yıllık inceleme yapıldı, her ay 1.05 lira ile 38 lira arasında değişen rakamlarda fazla ödeme tespit edildiği, toplam rakamın 1642 lira olduğu, varislerinden bu borcu tahsil edileceği' bilgisinin verildiğini söyledi.   

‘HATALI SGK, FATURAYI BİZE KESİYOR’

Tebligat ile şoke olduklarını söyleyen K.B.,  “Hatalı ödeme varsa bunu yapan SGK, ancak bu yanlışlığın faturası bize çıkarılıyor. Kendi hatalarının ardından tebligat göndererek ‘ödemezseniz icra yoluyla tahsil ederiz’ denilmesi de gerçekten üzücü ve kabul edilecek bir durum değil. Ayrıca annemin bankada çekilmeyen 1927 lira tutarında maaşı var. O paradan tahsil edilebilirlerdi ancak onu da yapmıyorlar. O para içinde yine bürokratik yollar söylüyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Yorumlar (0)
22
açık