Tarım yazarı Yıldırım anlattı: Venezuela’nın iklimi buğday üretimine uygun değil

Türkiye'nin buğday üretimi için Venezuela'yı tercih ettiği iddiası ortaya atılırken tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Venezuela'da buğday üretme planının hem ekolojik hem de ekonomik olarak mümkün olmadığını söyledi.

Yaşam 14.06.2022, 18:02
Tarım yazarı Yıldırım anlattı: Venezuela’nın iklimi buğday üretimine uygun değil

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi'nin “Venezuela Tarım Bakanı ve ardından Nikolas Maduro’nun kendisi ‘bizim ülkemizde üretim yapın’ diye teklifte bulundu. ‘100 kilo buğday üretin 70’ini alın kendiniz dışarıda değerlendirin, 30'unu bize bırakın yeter’ dedi” şeklindeki açıklamasını değerlendirdi. 

"Venezuela’da buğday üretimi var mı? Üretim ne kadar?" sorularını yöneten Yıldırım, "Bir yandan 'buğday sorunumuz yok biz kendi kendimize yetecek buğdayı üretiyoruz' deniliyor bir yandan başka ülkelerde buğday üretimi veya ithalatı için sonu gelmeyen arayışlar devam ediyor" ifadesini kullandı; ardından şunları kaydetti:

'BUĞDAY ÜRETİMİNE UYGUN İKLİM YOK'

"Venezuela’da buğday üretimi bu kadar tartışılınca öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının Venezuela ülke sunumu, raporları, ürün matrisleri, müşavirlik raporlarını satır satır okudum. Bu raporların hiç birinde Venezuela’da buğday üretimine ilişkin bir bilgi, yönlendirme yok.

Bununla yetinmeyerek bu ülke ile ticaret yapan, gıda ürünleri, un ihracatı yapan özel sektör firmalarının temsilcileriyle görüştüm. Aldığım bilgilere göre ülkenin iklimi, toprağı buğday üretimine uygun değil. Geçmişte buğday üretimi için bazı çalışmalar yapılmış. Fakat ülkenin coğrafyası, iklimi buğday üretimine uygun olmadığı için bu üretim istenilen verimlilikte gerçekleştirilememiş.

Venezuela dünyada buğday üretimi ile bilinen bir ülke değil. Buğday ithal ediyor. Bu da yetmiyor ciddi miktarda un ithalatı yapıyor. 2021 verileri ile bu ülkenin buğday ithalatı 193 milyon dolar. Bunun yüzde 51’ini Amerika Birleşik Devletleri’nden yüzde 49’unu Kanada’dan gerçekleştirdi.

'UN İTHALATININ YÜZDE 58'İ TÜRKİYE'DEN'

Sadece buğday ithal etmekle yetinmeyen Venezuela, un ithalatı da yapıyor. Ticaret Bakanlığının 2021 verilerine göre 81 milyon dolarlık un ithalatının yüzde 58’i Türkiye’den, yüzde 29’u Brezilya’dan ve yüzde 7,4’ü de Kolombiya’dan gerçekleştirildi.

Yapılan denemeler ve çalışmalar sonucunda buğday üretiminde istenen verim alınamayan Venezuela’da diyelim ki gerekli şartlar sağlandı ve buğday üretimi yapıldı. Burada üretilen buğdayı Türkiye’ye getirmenin maliyeti de çok yüksek olacaktır.

Un ithalatının yüzde 58’ini karşıladığımız Venezuela’da buğday üretip Türkiye’ye getireceğiz ve un yaparak tekrar bu ülkeye satacağız. Bu hem ekonomik hem de ekolojik olarak mümkün değil. Ekolojik olarak mümkün değil çünkü ülkenin iklimi uygun değil. Ekonomik olarak mümkün değil çünkü ürünün oradan Türkiye’ye taşınması ve tekrar ihraç edilmesi çok büyük maliyet. (...)"

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu