Vefat eden eski Türkiye Güzeli''nin itfayecilere bıraktığı mirası nasıl paylaşılacak?

Türkiye Güzeli''nin mirası nasıl paylaşılacak? Vefat eden eski Türkiye Güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu mirasını Fatih İtfayesi çalışanlarına bıraktı. Mahmure Birsen Sakaoğlu''nun 270 mirasçısı bulunuyor. 270 mirasçısının en genci Hakan Karahan (42) 21 yıllık itfaiyeci. Karahan’a diğer mirasçılar, “En uzun sen yaşayacaksın, en çok parayı da sen alırsın, piyango sana vuracak” diye takılıyorlar.

Yaşam 21.12.2018, 09:23 21.12.2018, 09:26
Vefat eden eski Türkiye Güzeli''nin itfayecilere bıraktığı mirası nasıl paylaşılacak?

Sabah Gazetesi'nden Erhan Öztürk'ün haberine göre; Ölümünün ardından 16 milyon TL'sini iki kez hayatını kurtaran itfaiyecilere bıraktığı ortaya çıkan doktor Mahmure Birsen Sakaoğlu (94) dualarla anılıyor. Sakaoğlu'nun vasiyetinde yer alan 270 kişi mirastan pay alacak. Vasiyete göre en uzun yaşayan, mirastan tam faydalanacak. En sona kalan mirasçıya yüklü miktarda ödeme yapılacak.

NELER YAŞANDI?

1936'da Türkiye'nin en güzel kadını seçilen Sakaoğlu (94) İstanbul Fatih'te oturuyordu. 3 ve 91 yaşındayken Fatih İtfaiyesi ekipleri tarafından iki kez yangından kurtarıldı. Doktor eşi Mustafa Sakaoğlu'nu 1999'da kaybeden Sakaoğlu'nun hiç çocuğu olmadı. Kardeşi emekli albay A.S.İ. ile arası açıktı. Yangından sonra 3 Mayıs 2000'de Bakırköy Noterliği'nde 2 doktor şahitliğinde el yazısıyla vasiyetnamesini yazdı. Buna göre; 16 milyon TL'lik mirası bankada kalacaktı. Biriken faizi 3 ayda bir alınacak ve 2000'de Fatih İtfaiyesi'nde çalışan tüm personele, vali yardımcısı E.İ., bankanın müdür yardımcısı M.Ç., avukatı K.A. ve maliyeci H.S. gibi 270 kişiye aynı miktarda dağıtılacaktı. Sakaoğlu 'Manevi oğlum' dediği M.B.'ye bir otomobil alınmasını ve geçineceği paranın toplanan faiz ile kiradan peşin verilmesini vasiyet etti. Kardeşi için ise "Kardeşime bir kuruş dahi verilmemesini istiyorum" dedi. 2003'te ölünce kardeşi ve dört yeğeni vasiyetnameye itiraz etti. 14 yıl süren dava, geçen ay sonuçlandı: Vasiyetname kazandı.

'PİYANGO SANA VURACAK'

2000 yılındaki yangına müdahale eden ekipte olan itfaiye eri İlyas Kuşaklı, 270 mirasçı arasında yer aldı. Kuşaklı, "Mahmure annemizi sadece yangında görüp, kurtardık. Kendisini daha sonra hiç görmedik. Ölümünden 6 ay sonra avukatları bize ulaşınca durumdan haberimiz oldu. İçimizde en genç arkadaşımız Hakan Karahan (42) 21 yıllık itfaiyeci. Ona "En genç sensin. Aman sağlığına dikkat et. İçimizde en uzun sen yaşayacaksın. Piyango sana vuracak" diye takılıyoruz. O da "Her şey Allah'tan. Kimin ne kadar yaşayacağını Allah bilir" diyor. Bugüne kadar 270 mirasçıdan 3'ü öldü" dedi.

MİRAS NASIL PAYLAŞILACAK?

Makbule Ana'nın mirası 16 milyon TL. Ana para sonuna kadar bankada kalacak. Mirasçılara paranın faizi 3 ayda bir dağıtılacak. Vasiyetnameye göre, 270 mirasçı ölene kadar 16 milyon TL'nin faizinden pay alacak. Hak sahipleri ölünce mirasçıları vasiyetnameden yararlanamayacak. Yani en uzun yaşayan, mirastan tam faydalanacak. En son ölen mirasçıya piyango vuracak. Hiç mirasçı kalmayınca da 16 milyon TL devlete bağışlanacak. Şimdiye kadar 30 milyon TL'nin üzerinde faiz biriktiği biliniyor. Bu para 270 kişiye pay edilecek. Kişi başı yaklaşık 120 - 130 bin TL civarında rakam ödenecek.

Polemik Haber

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu