Yabancı işçilerin HES kodu muamması

İstanbul'da, HES kodu eşleşmesi yapılmadan toplu taşıma kartları kullanılamaması, on binlerce mülteciyi zor durumda bıraktı...

Yaşam 17.01.2021, 20:27
Yabancı işçilerin HES kodu muamması

Corona virüsle mücadele için İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği'nin aldığı karar doğrultusunda 15 Ocak'tan itibaren toplu taşıma araçlarına binerek HES kodu zorunluluğu uygulaması başladı. 

Toplu taşıma araçlarında kullanılan İstanbulratı'nı HES kodu ile eşleştiremeyenler bu araçlara binemeyecek. 

20 yaş altı ve 65 yaş üstünde olan vatandaşlar toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. 

Bu arada, kentte yaşayan yaklaşık 400 bin civarındaki mülteciler de TC kimlikleri olmadığı için alamadıkları HES kodu nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

Mülteciler konunun çözümü için İBB ve İstanbul Valiliğine çağrı yaptı.

400 BİN MÜLTECİ VAR

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Uluslararası Kurtarma Komitesi verilerine göre İstanbul'da yaşayan mülteci sayısı 400 bin. 
Sadece İstanbul'da tüm Avrupa'dakinden daha fazla mülteci var. Türkiye’de statü talepleri karşılanmayan mülteciler ekonomik krizin ardından pandemi ile sarsıldı. Düşük ücrete, güvencesiz şekilde çalıştırılan mülteci işçilerin yaşadığı sorunlar salgınla birlikte ikiye katlandı. Türkiye'de zor koşullarda çalışan mülteciler HES kodu zorunluluğunda yaşadıkları sıkıntı için yetkililerden yardım istiyorlar. 

Yorumlar (0)
16
açık