Yönetime yetmedi: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde her şey satılık!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kötü yönetilmenin faturasını elindeki mülkleri satarak ödeyecek. AK Partili Yücel Yılmaz’ın başkanlığını yaptığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi temsili ağırlama, tanıtım ve anket çalışmaları gibi gereksiz harcamalarla borç batağına giren belediyenin bu yükten kurtulmak için elindeki değerli arazileri satışa çıkarıyor. Balıkesir’de bugün Eskişehir Demiryolu İşçileri Tüketim ve Yardımlaşma Kooperatifi’nin dinlenme tesisleri satılıyor. Denize sıfır olan tesis için belirlenen muhammen bedel ise 199 milyon 500 bin lira. Arazinin satışının 500 milyonun üzerinde olması bekleniyor.

Yaşam 02.02.2022, 06:33 02.02.2022, 07:12
Yönetime yetmedi: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde her şey satılık!

Edip Uğur’un tartışmalı bir şekilde görevden alınmasından sonra koltuğa 31 Mart yerel seçimlerden sonra Yücel Yılmaz oturdu. Yılmaz’ın göreve gelmesiyle birlikte özellikle temsili harcamalar, anketler ve tanıtım için harcanan paralar tartışma konusu olmuştu. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Yılmaz’ın temsili harcamalara ayırdığı bütçenin İstanbul’un 6, Ankara’nın ise 11 katı olduğunu söylemişti. Bir anda en borçlu belediyeler listesinin üst basamaklarına çıkan Balıkesir’de kurtuluş ise eldeki arsaları satmakta bulundu.

LUNAPARK ARAZİSİ SATILDI

Belediyenin kendisine kaynak yaratabilmek için Büyükçeşme Mahallesi’nde bulunan 8 bin 272 metrekarelik turizm alanının ihalesi  26 ocak tarihinde kapalı zarf usulüyle yapıldı. Ticaret, konut ve turizm alanı olan bu arazi için belirlenen muammen bedel 49 milyon lira oldu. İhalenin sonucu önümüzdeki günlerde belli olacak.

BALIKESİR’İN EN KUPON ARAZİSİ SATILIYOR

Yücel Yılmaz Yönetimindeki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin asıl gelir beklediği satış ise Akçay’dan. Akçay’da bulunan ve denize sıfır olan 25 dönümlük Edi-Koop Akçay Dinlenme Tesisleri arazisi satışa çıkarıldı. 2 Şubat (bugün) tarihinde kapalı zarf usulüyle satışı yapılacak. 199 milyon 500 bin lira muhammen bedelle satışa çıkarılacak arazinin 500 milyonun üzerinde satılması bekleniyor.

ÖNCE ALIP SONRA İMARINI DEĞİŞTİRDİ

Akçay’daki tesisler geçtiğimiz yıl Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı. Meclis çoğunluğunu da elinde bulunduran AK Parti, bu tesislerle ilgili plan değişikliğine gitti. Böylece araziyi satın alacak kişi veya şirket arazi üzerinde ikişer katlı villalar da yapılabilecek.  öz konusu 25 bin 550 metrekarelik parselin yaklaşık yarısı ağaçlarla kaplı olmasına karşın imar planlarında sadece 3 bin metrekarelik kısmı park alanı olarak ayrıldı. Yapılan bu plan değişiklikleri araziyi alan kişilerin iştahını kabartmış durumda.Yorumlar (0)
17
açık