Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni sosyal yardım paketinin ayrıntılarını paylaştı.

Türkiye Aile Desteğinden yararlanan haneleri Elektrik Tüketim Desteği'nden de yararlandıracaklarının bilgisini veren Bakan Yanık, “Programa başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultuda 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (108 lira), 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (144 lira), 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (180 lira) ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (216 lira) sağlayacağız” dedi.

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİ’NDE DE TUTAR ARTIRILDI

Bu kapsamda Doğalgaz Tüketim Desteği’nde 3 milyar liralık bir destek sağlamayı hedeflediklerini belirten Bakan Yanık, “2022 yılı kış dönemi için destek tutarlarımızı artırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza yönelik yıllık 415 lira ile bin 150 lira arasında ilden ile değişkenlik gösteren yardım tutarımızı 900 lira ile 2 bin 500 lira arasında olacak şekilde artırdık” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ” HAYATA GEÇİRİLİYOR

Kulisler hareketli... EYT'de yaş sınırı tartışması Kulisler hareketli... EYT'de yaş sınırı tartışması

Bakan Yanık, sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave destek sağlayacaklarını kaydederek, “Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 lira ile 650 lira aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 lira 3 çocuklu hanelere 450 lira, 4 çocuklu hanelere 550 lira, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 lira ilave destek sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK RAPORU BULUNAN KRONİK HASTALARA YÜZDE 5 EK ÖDEME 

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren yurttaşlara ek ödeme yapacaklarını da belirten Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık, artış yapılan sosyal yardımların detayını şu şekilde paylaştı:

“Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin liraya ev onarım yardımını 25 bin liradan 75 bin liraya betonarme ev yapımı yardımını 70 bin liradan 200 bin liraya çıkardık. Buna ek olarak Şartlı Doğum Yardım Programı kapsamında vermiş olduğumuz 150 liralık tutarı 500 liraya Çoklu Doğum Yardımını 215 liradan 400 liraya Şartlı Sağlık Yardımını da 55 TL’den 100 liraya yükselttik.” 

Bakan Yanık, Öksüz Yetim Yardımında 300 lira olan destek tutarını 600 liraya Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardımını da 500 liradan 1.000 liraya çıkardıklarının bilgisini verdi.