Perinçek, Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı: Cumhur İttifakı'na katılmak istiyoruz! Perinçek, Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı: Cumhur İttifakı'na katılmak istiyoruz!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenip ertelenmeyeceği konusunda tartışmalar devam ederken YSK, deprem bölgesine bir heyet gönderdi ve incelemelerde bulundu. İncelemelerini tamamlayan heyet "Seçimin yapılmasının önünde bir engel yok" görüşünü bildirdi. 

11 İL 62 İLÇEDE İNCELEME YAPILDI

Yaşanan depremler nedeniyle şehir değiştirmek zorunda kalan depremzedelerin, oy kullanmasının sağlanması için inceleme ve çalışmalar devam ediyor. YSK, depremlerde ağır hasar olan illerin durumunu yerinde incelemek için bir heyet oluşturdu. Heyet geçen günlerde depremden zarar gören 11 il ve 62 ilçede incelemelerde bulundu.

'SEÇİMİN YAPILMASINDA BİR ENGEL YOK'

Oy kullanılacak sağlam binalar, sandıklar ve oy kabinlerinin konulacağı yerler gibi bir çok alanda inceleme yapan YSK heyeti, çadır ve konteyner kentlere nasıl sandık kurulabileceğine dair planlamalar öngörüldü. Çalışmalarını tamamlayan heyetin ilk açıklaması "seçimin yapılmasının önünde bir engel olmadığı" yönünde.

1,5 MİLYON SEÇMENE ADRES GÜNCELLEME

İlk incelemelerin ardından YSK'da seçime dönük çalışmalara hızlandırıldı. Deprem sonrası bölge dışına çıkan 3 milyon 300 bin civarındaki vatandaşın yaklaşık 1,5 milyonunun seçmen olduğu hesap ediliyor. Başka illere giden vatandaşın oy kullanabilmesini sağlamak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü hızlı bir adres güncellemesi yapacak. Seçmen kütükleri buna göre güncellenecek.

(KAYNAK)