14 Mayıs'ta yapılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için Avukat Hüseyin Cimşit, Danıştay'da iptal davası açtı. Cimşit, verilen seçim kararın Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti. 

YSK'YE BAŞVURDU

Cimşit, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin iptali için de Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu.

Avukat Hüseyin Cimşit'in itirazı ile alakalı açıklamaları şu şekilde:

116. madde, Cumhurbaşkanlığı'na keyfi olarak seçim yenileme hakkını vermiyor. Onun öncesinde “Meclis’te oylama” diyor, “Çoğunluk” diyor.

Fatih Erbakan'ın yine '6284'ü hedef aldı Fatih Erbakan'ın yine '6284'ü hedef aldı

Eğer anayasayı delmeyi alışkanlık haline getirirsek herkes deler. Her yerini deler. Nitekim yapılıyor da. Özellikle Anayasa'nın 90. maddesi de deliniyor. Bu karar, Anayasa'ya aykırı tek satırla alınmış hem de hiçbir gerekçe yok.

'138. MADDE NET! KİMSE EMİR VEREMEZ'

YSK, kendisine kanunsuz gelen, Cumhurbaşkanı'ndan da gelse bir emre uymamak zorundadır. Bunların hepsi yargıç, yüksek yargıç. Bunlara kimse emir, talimat veremez; Anayasa 138. madde net.

Peki ne yapıyor YSK? Hemen seçim takvimini işletiyor. “Bu, Anayasa'nın 116/1-2. maddelerine aykırıdır. Bu, size böyle keyfi karar alma vermiyor” demiyor. Ne gelirse kabul, mühürsüz oy kabul, Anayasa'ya aykırı seçim yenilemesi kararı kabul. O zaman rejim, çizgisinden çıkar, padişahlıktan da kötü hale gelir.

'DANIŞTAY BAŞKANLIĞI KARAR VERECEKTİR'

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine karşı başvuru yolu sadece Danıştay Başkanlığı'nadır. Danıştay Başkanlığı bu konuda karar verecektir. Hangi daireyi görevlendirirse biz dilekçemizi oraya veriyoruz. O nedenle doğrudan bu sabah, Danıştay Başkanlığı'na itiraz dava dilekçemi UYAP üzerinden yükledim.

'ANAYASA'NIN AYRINTILARI DİLE GETİRDİM'

YSK'ya faks çekerek bu kararlarının hukuka aykırı olduğunu, bunu düzeltmeleri gerektiğini, onu da talep ettim. Bakalım sonucu ne olacak, göreceğiz. Dilekçelerimde tamamen yasal unsurları ve Anayasa'nın ayrıntılarını dile getirdim.

Dolayısıyla gerek Danıştay'a verdiğim dilekçede gerek YSK'ya verdiğim dilekçede, bunların hukuki dayanaklarını belirttim. Bu dayanaklar çerçevesinde itirazımı ilettim. Değerlendirme onlara ait olacaktır, fakat onların yapacağı değerlendirmeyi değerlendirmek de bizlere ait olacaktır.