İtalya eski Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, 98 yaşında hayatını kaybetti İtalya eski Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, 98 yaşında hayatını kaybetti

Nijer’de gerçekleşen askeri darbenin ardından Fransa Ulusal Meclisi'nde Cumhuriyetçi senatörler, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un eski sömürgelerle ilişkilerin bozulmasına yol açtığını iddia ederek Macron’un Afrika politikasındaki başarısızlıklarından duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

‘FRANSA KARŞITLIĞININ SEBEBİ SENSİN’

Senatörler Roger Karoutchi, Bruno Retailleau ve Christian Cambon, farklı siyasi görüşlerden 94 milletvekilinin imzasını taşıyan bir açık mektup yazdı. Le Figaro gazetesinde yayınlanan mektupta, kıtadaki Fransız karşıtı duyguların artmasının, Paris'in ülkelerle askeri, siyasi ve kültürel cephelerde başarılı bir şekilde işbirliği yapamamasının sonucu olduğunu iddia ettiler.

Açık mektupta, “Dost kıta olan Afrika'nın artık Fransa'yı anlamadığı, rolüne ve varlığına giderek daha fazla meydan okuduğu göz önüne alındığında, muhtemelen zamanı gelmiştir. Biz kendi payımıza, kıtanın bütününden yavaş yavaş kaybolmamıza razı değiliz. Françafrique'den sonra, Fransa'nın Afrika'dan kaybolmasına mahkum muyuz?" ifadeleri kullanıldı.

‘BİZİM YERİMİZE WAGNER’İ TERCİH EDİYORLAR’

Son olarak Nijer’de gerçekleşen darbenin hatırlatıldığı mektupta, “Bugün Nijer, dün Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Burkina Faso Fransa'yı, Fransız güçlerini ve şirketlerini reddetmiştir. Barkhane Operasyonu'nun başarısızlığa uğramasının ardından, insan hakları ya da demokrasiye pek önem vermeyen, ancak halklarını eski sömürgeci güce karşı ayaklandırarak iktidarı elinde tutan tüm diktatörler ya da liderler için mükemmel bir şekilde uygun olan Wagner milisleri, bizim pahamıza ortaya çıktı” şeklinde kaydedildi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER