Son yıllarda ilişkilerinin dip yaptığı ABD ve İran arasında uzun yıllardır görülmemiş bir anlaşma yapıldı. Konuya yakın kaynaklar, İran'ın Güney Kore'de dondurulmuş altı milyar dolarlık İran parasının serbest bırakılacağı anlaşma kapsamında tutuklu beş ABD vatandaşını serbest bırakabileceğini söyledi. 

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) misyonu ayrıca, ABD'nin anlaşmanın bir parçası olarak bazı İranlıları ABD hapishanelerinden serbest bırakacağını kaydetti.

İKİSİNİN KİMLİĞİ AÇIKLANMADI

İran başkenti Tahran’da bulunan bir hapishanede kalan ABD’lilerin ev hapsine alındığı bildirilirken, tutuklular arasında yer alan Siamak Namazi’nin avukatı Jared Genser, çıkmalarına izin verilenler arasında iş insanları Namazi, İmad Şarki ile İngiliz uyruklu 67 yaşındaki çevreci Murad Tahbaz’ın bulunduğunu söyledi.

Dünyanın en katı yasağı olabilir! Sigarayı tamamen yasaklıyorlar Dünyanın en katı yasağı olabilir! Sigarayı tamamen yasaklıyorlar

Hapisten çıkmasına izin verilen dördüncü ABD vatandaşının kimliği ve halihazırda ev hapsinde olan beşinci kişinin kimliği kamuoyuna açıklanmadı.

‘GELMELERİNE ÇOK VAR’

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, konuya ilişkin Washington'da düzenlediği basın toplantısında "Bunun onların kabusunun sonunun başlangıcı olduğuna inanıyorum" derken, ancak bunun bir süreçteki ilk adım olduğu konusunda uyararak "Onları gerçekten eve getirmek için yapılacak daha çok iş var” ifadelerini kullandı. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER