Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri yaklaşırken, dünya basını da seçimlere ilişkin analiz ve öngörülerini paylaşmayı sürdürüyor.

ABD'nin Politico haber sitesi, Nektaria Stamouli ve Elçin Poyrazlar imzasıyla yayınlanan iki farklı analizde, seçimlerin olası sonuçlarının Yunanistan'da nasıl karşılanacağını ele aldı ve Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhafazakar kadınları uzaklaştırma riskini aldığı gözleminde bulundu.

"STARTEJİK ÖNCELİKLERDE DEĞİŞİM OLMAZ"


Nektaria Stamouli, "Türkiye'deki seçim, Yunanistan'ın başını ağrıtıyor" başlıklı analizinde, "Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan'a göre daha yumuşak bir üslup takınıyor; fakat Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki 'kırmızı çizgileri' bir sorun olmayı sürdürecek" değerlendirmesine yer verdi.

'Yunanistan'ın seçimleri kim kazanırsa kazansın seçimden sonra Türkiye ile her şeyin güllük gülistanlık olacağı ile ilgili çok az yanılsaması olduğu' yorumunda bulunan Nektaria Stamouli,  pek çok kişinin Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanması halinde, dış politikada 'içerikten çok tarzda bir değişim yaratacağına' dikkat çektiğini yazdı.  Stamouli, "Deniz sınırları, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları ve Kıbrıs gibi büyük bölgesel sorunlar söz konusu olduğunda, Türkiye'nin stratejik öncelikleri katı olmayı sürdürecektir" dedi.

Kulislerde yeni kabine konuşuluyor: Sürpriz isimler gündemde! Kulislerde yeni kabine konuşuluyor: Sürpriz isimler gündemde!

"NE KADAR SÜRECEĞİ BELLİ DEĞİL"


6 Şubat'ta Maraş'ta yaşanan depremlerin ardından iki ülke ilişkilerinde gelişme olduğunu hatırlatan Stamouli, söz konusu yumuşamanın ne kadar süreceğinin belli olmadığını söyledi. Stamouli, "Aslına bakacak olursak, Erdoğan son günlerce seçim kampanyası sırasında Türkiye'nin savunma alanına yaptığı büyük harcamalar ile Yunanistan'ın 'canının sıkmayı sürdürdü' dedi. Yunanistan'ın da 21 Mayıs'ta erken parlamento seçimlerine gideceğini hatırlatan Stamouli, ilişkileri 'sıfırlamak için bir fırsat olduğunu' yazdı.

"MUHAFAZAKAR KADINLARIN ŞÜPHELERİ VAR"


Türkiye'deki seçimlere ilişkin Politico'da yayınlanan "Erdoğan, muhafazakar kadın seçmenleri kendinden uzaklaştırmayı riske ediyor" başlıklı makalede ise Elçin Poyrazlar, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın iktidara gelmesine yardımcı olan kadın destekçilerin, aşırılıkçı koalisyon ortakları konusunda şüpheleri var" değerlendirmesini yaptı.

"Dindar muhafazakar kadınların desteği Erdoğan'ın iktidara gelmesinde hayati öneme sahipti" diyen Poyrazlar, Erdoğan'ı iktidara getiren kadınlardan bazılarının artık şüphelerinin olduğunu, bu şüphelerin ise ekonominin kötü yönetilmesinden kadın haklarına geniş bir yelpazede yer aldığını yazdı. Kadına şiddetin özellikle öne çıkan bir konu olduğuna dikkat çeken Poyrazlar, "Erdoğan için siyasi olarak sorun olan, eski müttefiklerinin kendisini bırakması ve onun gittikçe daha aşırılıkçı bir hal alan İslamcı ortaklarla koalisyon kurması" dedi.

"GENÇ KADINLAR İÇİN FARKLI OLABİLİR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı kadınların AK Parti'ye son bir kez oy vermesi için önemli bir etmen olabileceğini, bu kadınların Erdoğan sayesinde kaybetmek istemedikleri bir konuma geldiklerini ve bunun bir çeşit sadakat duygusu yaratabileceğini yazan Elçin Poyrazlar, durumun Erdoğan'ın Yeniden Refah Partisi ve HÜDA-PAR ile ittifak kurmasına şüpheyle yaklaşan genç kadınlar için farklı bir şekil alabileceği görüşünü dile getirdi.

Ülkedeki kadına şiddet vakalarından ve Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çıkıldığından da söz eden Poyrazlar, Özlem Zengin'e atıfta bulunarak söz konusu tartışmanın AK Parti içindeki siyasetçi kadınlara da ulaştığını yazdı. 

Duvar